057 Nie wszystko złoto co SSD

wpis w: kompot, Najnowsze odcinki | 0

Temat dysków powraca jako główny składnik jabłkowego napoju co jakiś czas. I nic dziwnego, w końcu to w pamięci masowej przechowujemy wyniki naszych wysiłków. Kto wie, może archeologowie przyszłych pokoleń będą analizować dane znalezione na wszelkiego rodzaju nośnikach, tak jak dzisiejsi zgłębiają tajemnicę wykopanych kości i innych przedmiotów?

I właśnie stąd zaczerpną wiedzę, jak żyliśmy?

W podkaście kompot nr 57 skupiliśmy się na dyskach półprzewodnikowych oraz interfejsach (wewnętrznych i zewnętrznych), dzięki którym transmitujemy dane z dysku i na dysk.

Jak zwykle załączamy garść łączy do ciekawych źródeł:

rodzaje złącz dysków SSD (Wikipedia),wszystko o złączu m2 (Ars Technica),wersje standardu USB 3.x (Wikipedia),rodzaje interfejsów FireWire (Wikipedia),kompendium na temat rodzajów dysków stosowanych w komputerach Apple w j. ang. (Beetstech – The Ultimate Guide to Apple’s Proprietary SSDs).

Dodatkowo załączamy wyniki pomiarów szybkości omawianych dysków twardych w różnych obudowach i komunikujących się za pomocą różnych interfejsów. Wyniki testów przeprowadzonych przez Remka są interesujące!

obudowa IcyBox IB-1816M + dysk Intel 660p 1TB,obudowa IcyBox IB-1816M + dysk Samsung 970 Evo 2TB,obudowa IcyBox IB-1816M + dysk WD Black NVMe SSD 250GB,obudowa IcyBox IB-245 + dysk Samsung MZ-7PD256M,obudowa IcyBox IB-245 + dysk Sandisk SSD Plus 240GB,MacBook Pro Więcej…

Oryginalny wpis: 057 Nie wszystko złoto co SSD