35 – Propaganda

Rzetelne nauczanie i propaganda – jak je odróżnić.
Ludzie mogą brać propagandę za rzetelne nauczanie. Mogą też twierdzić, że rzetelne nauczanie jest propagandą.
Rzetelne nauczanie jest oparte na faktach i logice.
Na początek zadaj pytania:
Kim jest autor? Jakie jest źródło? Czemu mamy tego autora albo to źródło obdarzyć zaufaniem?
Jak rozpoznać propagandę? Propaganda to wyższa forma kłamania. Stosuje insynuacje, półprawdy, emocje oraz zastraszanie. Pojęcie to czyli „propaganda” powstało w 1622 gdy utworzono „Sacra Congregatio de Propaganda Fide” – katolicką instytucję do walki z protestantyzmem.
Jak się bronić? Propaganda stara się podważyć twoje zaufanie np. do pewnych osób czy całych grup. Nie trać więc łatwo zaufania. Sprawdź fakty. Najważniejsze jest jednak to aby nie dać się ponieść emocjom, bo emocje przesłaniają zdrowy rozsądek.
Propaganda to także zastraszanie. Czasami wyrażenie przeciwnego zdania grozi osyracyzmem, pobiciem czy nawet śmiercią. Gdy ktoś zobaczy jak ktoś mający przeciwne zdanie został ośmieszony sam będzie się bał wyrazić swoje zdanie. W tej sposób propaganda atakując osobę zamiast argumenty usuwa potencjalnych dyskutantów, którzy ze strachu nigdy nie przedstawią swojego zdania.
Jak się obronić? Panuj nad emocjami, sprawdź fakty i stosuj zdrowy rozsądek. Nie pomyl rzetelnej nauki z propagandą. Gdy ktoś stara się ciebie przekonać do zmiany zdania, ale stosuje fakty i logikę jest to rzetelna Więcej…

Oryginalny wpis: 35 – Propaganda