40 lat wzornictwa

„Projektowanie wszędzie”, „Miejsce artysty” i „Przestrzeń niewysłowiona” to tytuły wystaw zorganizowanych z okazji czterdziestolecia Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. Odwiedziliśmy je wszystkie.

Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie został powołany zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki w czerwcu 1977 roku. Ale jego historia sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy powstały Zakłady Doświadczalne ASP. Było to multidyscyplinarne biuro projektowe, którą kierował architekt i współpracownik Le Corbusiera, Jerzy Sołtan. Choć on sam nie był entuzjastą pomysłu na otwarcie nowego wydziału i wolał poszerzać pod kątem projektowania profil Wydziału Architektury, to dzięki staraniom jego współpracowników, Lecha Tomaszewskiego i przede wszystkim Andrzeja Jana Wróblewskiego, nowa jednostka w końcu powstała.

Profil Wydziału Wzornictwa Przemysłowego zdeterminowały różnorodne obszary zainteresowań jego „ojców założycieli”. Ich sylwetki prezentuje wystawa „Przestrzeń niewysłowiona” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. – Wszyscy oni byli, co warto zaznaczyć, jeśli nie teoretykami, to obserwującymi, piszącymi krytykami projektowania i designu. Naszym założeniem było, żeby pokazać trzy osobowości twórcze, które stoją za tym wydziałem – mówi kuratorka wystawy w Zachęcie, Agnieszka Szewczyk. Wybrane prace twórców zostały podzielone według trzech przenikających się pól ich zainteresowań. To sztuka, przestrzeń i wzornictwo. Na ekspozycji zobaczymy rysunki, projekty architektoniczne i przykłady projektów pionierów polskiego designu.

Kontynuując spacer śladami Wydziału Wzornictwa ASP, zaglądamy do Więcej…

Oryginalny wpis: 40 lat wzornictwa