48 – Lepsi od robotów

Dziś chciałbym ponownie poruszyć temat robotyki i zagrożeń dla ludzi. Ponownie, bo mówiłem już trochę o tym np. w odcinku 6. Wciąż jednak słyszę o tym, że roboty zabiorą nam pracę tak więc dziś postaram się przedstawić wam spojrzenie na kwestie zatrudniania ludzi czy wprowadzania robotów na ich miejsca z punktu widzenia pracodawcy. Posłużę się modelem.
Wyobraźmy sobie, że otwieram pizzerię. Mam do wyboru zatrudnić ludzi, którzy będą ją robić oraz zainwestować w automat do pizzy. Załóżmy też, że pizza zrobiona przez człowieka i przez robota jest tak samo smaczna. Powiedzmy też, że automat potrafi zrobić pizzę 5 razy szybciej niż człowiek. Co więc powinienem zrobić? Zatrudnić człowieka czy kupić robota? Odpowiedź wydaje się prosta. Robot robi pizzę 5 razy szybciej, płacę za niego raz i potem za ewentualne naprawy, a człowiekowi muszę płacić co tydzień. Tak więc robot wygrywa, człowiek wylatuje na bruk.
Zauważmy jednak, że szybsza produkcja pizzy wymaga ode mnie również większej liczby klientów. Powiedzmy, że człowiek jest w stanie przygotować w ciągu dnia pracy 100 pizz. Robot zrobi w tym samym czasie 500. Gdy jednak do mojej restauracji przyjdzie tylko 100 klientów to robot zrobi dokładnie tyle samo pizz co człowiek na jego miejscu. Tutaj jest pierwsza wskazówka. Więcej…

Oryginalny wpis: 48 – Lepsi od robotów