55 – Wolna wola i zdrowy rozsądek

Do nagrania tej audycji skłoniło mnie zdjęcie, które zobaczyłem na facebooku. Podzieliło się nim wiele osób. Przedstawiało mężczyznę trzymającego kartkę z napisem: “Nie mów córce jak ma się ubierać aby uniknąć gwałtu. Powiedz synowi, aby nie gwałcił!”
Tą audycję chciałbym poświęcić właśnie tym słowom. Postaram się wykazać jak bardzo nielogiczne i jednocześnie jak bardzo obraźliwe są to słowa.
Wyobraźmy sobie jednak, że jestem bardzo bogaty i stać mnie na złoty zegarek np. na złotego Rolexa. Czy mam prawo go ubrać? Oczywiście, że mogę. Ale wyobraźmy sobie dalej, że muszę przejść przez dzielnicę znaną z przestępstw i napadów na ludzi w biały dzień. Mam prawo przejść tą ulicą ze złotym Rolexem na ręce. Nie będzie to jednak mądre gdybym tak zrobił. Powiedzmy jednak, że tak zrobiłem. Zostałem napadnięty i obrabowany. Przyjeżdża policja i zamiast mi współczuć dziwią się mojej głupocie. Mówią mi: sam jest pan sobie winien, że przez taką dzielnicę przechodził pan ze złotym zegarkiem. A ja im wtedy odpowiem: mam prawo ubierać złoty zegarek kiedy mi się podoba. Popatrzą na mnie ze współczuciem, pokiwają głowami i już nic nie powiedzą, bo z kretynem nie ma co gadać.
Oczywiście, że powodem gwałtu niekoniecznie musi być wyzywający ubiór. Gdy przechodzę przez niebezpieczną dzielnicę mogę Więcej…

Oryginalny wpis: 55 – Wolna wola i zdrowy rozsądek