63 – Blad przezywalnosci

Wielu podkasterów opowiada historie powstania swoich biznesów. Są tą historie sukcesu. Konkluzja jest zawsze taka – ja potrafiłem/potrafiłam – ty też możesz. Problem w tym jest taki, że takie audycje nagrywa się tylko o tych historiach sukcesu, bo chyba nikt nie nagrywa historii porażek. Podobnie jest z wielkimi firmami. Ludzie zaczytują się w historii o tym jak dwóch Steve’ów zrobiło firmę Apple w garażu. Ta historia jest oczywiście prawdziwa, ale problem znowu polega na tym, że nikt nie spisał wszystkich tych historii innych firm, które też powstały w garażach i splajtowały dziesiątki lat temu.
Słuchając takiej historii sukcesu można dojść do wniosku, że wystarczy ciężka praca, samozaparcie i sukces jest murowany. Taki sposób myślenia jest błędem logicznym, który nazywa się błędem przeżywalności. Po angielsku survivorship bias albo survivor bias.
Ten błąd logiczny najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Podczas II wojny światowej alianci wysyłali samoloty, które bombardowały miasta III Rzeszy. Część tych samolotów zestrzelono, a te które wracały były całe podziurawione. Analizowano więc te podziurawione i na podstawie analizy tych dziur wzmacniano miejsca, które były najbardziej podziurawione. Błąd w tym postępowaniu polegał na tym, że analizowano tylko te samoloty, które wróciły. Były one podziurawione, ale maszyny dalej działały. Te samoloty, które spadły zostały trafione Więcej…

Oryginalny wpis: 63 – Blad przezywalnosci