65 – Status quo bias (negatywne nastawienie do zmian)

Status quo to termin prawniczy oznaczający obecny stan rzeczy. Sofizmat status quo to błąd logiczny polegający na niechęci do zmian. Ludzie myślący w ten sposób mówią np. lepsze jest wrogiem dobrego. Chodzi o pewien strach przed zmianami. Stanowisko, że zmiany są niepotrzebne.
Wiele błędów logicznych popełniamy już od najmłodszych lat. Z tym błędem jest inaczej. Ten sposób myślenia przychodzi wraz z wiekiem.
Ten błąd jest podobny do Appeal to Tradition argumentum ad antiquitatem. Po polsku to argument odwołujący się do tradycji. Nie zawsze jest to to samo co błąd status quo fallacy czyli niechęć do zmian. Argument odwołujący się do tradycji jest wykorzystywany np. do uzasadniania astrologii czy zielarstwa. Podczas gdy ta niechęć do zmian jest czymś bardziej ogólnym.
Ten błąd czyli status quo bias po polsku niechęć do zmian może mieć wpływ na nasze wydatki. Firmy wiedzą, że gdy zaczniemy u nich kupować np. iPhony to nie będzie nam się chciało tego zmienić nawet gdyby się okazało, że Samsungi są lepsze. Warto przynajmniej raz w roku przemyśleć czy nie zmienić ubezpieczenia na samochód, kontraktu na telefon, może nawet banku. Ale przyznacie się, że gdy słyszycie ode mnie te rady to zaraz przychodzi myśl – nie chce mi się. To jest właśnie Więcej…

Oryginalny wpis: 65 – Status quo bias (negatywne nastawienie do zmian)