67 – Inteligencja wyborców

Jedną z rzeczy, które warto przemyśleć jest demokracja i prawa wyborcze dla wszystkich obywateli. W zasadzie chyba wszyscy politycy w krajach demokratycznych są demokratami. Tak przynajmniej twierdzą. Jednak czasem ich wypowiedzi zdają się świadczyć o czymś innym.
Nagrywam ten odcinek tuż przed decyzją o tym czy brytyjski parlament przyjmie deal jaki uzgodniła Theresa May. Wielu uważa ten deal za najgorszy możliwy. Mówi się też o tym, że będzie kolejne głosowanie. Tak więc jest możliwe, że UK ponownie przyłączy się do Unii Europejskiej.
Ja jednak chciałbym mówić o wypowiedziach polityków oraz dziennikarzy głównego nurtu. Chodzi mi np. o dziennikarzy BBC. Tuż po referendum w sprawie Brexitu dało się słyszeć głosy o tym, że wyborcy zostali oszukani albo wręcz o tym, że ludzie głosujący za Brexitem tak naprawdę nie wiedzieli za czym głosują. Do dziś stosuje się tego typu argumenty aby przekonać do kolejnego głosowania. Narracja idzie mniej więcej tak – ludzie zostali oszukani, albo ludzie nie wiedzieli co to jest Brexit – teraz już wiedzą i trzeba ponownie zagłosować. Zauważmy co stoi za tymi słowami. Po pierwsze jest to hipokryzja, czyli cecha, które wg mnie jest jedną z najgorszych cech jakie mogą przejawiać ludzie. No bo przecież gdyby ludzie zagłosowali przeciwko Brexitowi i Więcej…

Oryginalny wpis: 67 – Inteligencja wyborców