69 – Mózg w robocie

Powieści sf mówią o przenoszeniu mózgu człowieka do innego ciała. Czy to możliwe? Jakie miałoby to skutki? Czy ludzki mózg w robocie dalej byłby człowiekiem?

Wyobraź sobie, że twój mózg zostaje odłączony od twojego ciała. Dostajesz ciało robota, który żywi twój mózg. Mózg też się wprawdzie starzeje, ale załóżmy na czas tego eksperymentu, że taki mózg byłby nieśmiertelny. Maszyna dostarczałaby wszystkie potrzebne odżywki i tlen. Czy wyobrażasz sobie tą wolność? Wolność od bólu i cierpień. Wolność od potrzeb, np. potrzeby jedzenia, potrzeb seksualnych, wypróżniania się itd. Pomyśl też o ograniczeniach naszego ciała – np. widzimy tylko część widma świetlnego. W ciele robota mógłbyś zaopatrzyć się w kamery, które będą widzieć więcej, np. podczerwień. Będziesz mógł także słyszeć więcej. Zamontować sobie radar itd. Nie będą cię ograniczać wysokie i niskie temperatury. Oczywiście do pewnego stopnia, bo robot także jest zniszczalny, ale zakres możliwych temperatur byłby o wiele większy. Nie trzeba by wydawać pieniędzy na domy, ubrania, jedzenie itd.

Rodzi się chłopiec. Odczuwa głód, dyskomfort, pragnienie, ból i wszystko przekazuje światu w postaci płaczu. Czy kontaktowałby się ze światem gdyby nie te potrzeby? Później ten chłopiec dorasta – zaczyna odczuwać potrzeby seksualne. Co wtedy robi? Szuka partnerki. Czy gdyby nie te potrzeby kiedykolwiek zacząłby Więcej…

Oryginalny wpis: 69 – Mózg w robocie