70 – Efekt wspierania decyzji

My ludzie nie jesteśmy logicznymi stworzeniami. Nasze decyzje są często oparte na emocjach. Często ważniejsze od prawdy jest dla nas własne samopoczucie. Dziś pomówimy sobie właśnie o błędzie logicznym, który często popełniamy, ale dzięki temu psychicznie czujemy się dużo lepiej. Zachodzi więc pytanie czy walczyć z tym błędem? Tą decyzję pozostawiam wam.
Pomysł na ten odcinek oraz część materiałów mam ponownie od Kamila Lelonka. Pomógł mi on już przy odcinku 63. Być może uda mi się namówić go do wzięcia udziału i podyskutujemy na temat np. błędów przy ocenianiu ekspertów w danej dziedzinie. Przejdźmy jednak do tematu.
Czytałem kiedyś o takim eksperymencie. Ludziom dano do oceny 5 przedmiotów, które mieli ułożyć w kolejności tego jak bardzo by je chcieli mieć. Później dawano im pierwszy przedmiot z listy. Gdy po jakimś czasie ponownie ich badano kolejność przedmiotów na liście się nie różniła. Ale gdy dostawali drugi lub dalszy przedmiot z listy po jakimś czasie zmienili kolejność i ten przedmiot, który dostali szedł na przód listy, czasem nawet na pierwsze miejsce.
Nazywa się to efektem wspierania decyzji, po angielsku choice-supportive bias. Objawia się to tym, że po jakimś czasie wydaje nam się, że podjeliśmy lepszą decyzję niż była ona w rzeczywistości. Ten efekt występuje także Więcej…

Oryginalny wpis: 70 – Efekt wspierania decyzji