76 – Męskość (polemika z MS)

Dziś polemika z audycją “Męskie spotkania” z odcinkiem 8 o “męskości”.
Jest kilka błędów, które popełnili dyskutujący. Większość błędów polega na pominięciu ważnych czynników, ale zacznijmy od definicji.

Od samego początku zaczęli używać słowa stereotyp, mówiąc o dawnych wzorcach męskości. Dlaczego jest to problemem? Nie znam statystyk, ale powiedzmy, że 90% mężczyzn jest asertywnych. Wynikałoby z tego, że typowy, statystyczny mężczyzna jest asertywny. Czy to sprawia, że pozostałe 10% nie jest mężczyznami? Oczywiście, że są, ale nie typowymi. Ogół jest asertywny, a ta mała grupa nie. Jest to jednak uogólnienie, a więc stereotyp, bo stereotypowe patrzenie polega właśnie na uogólnieniu. Tak więc gdy ktoś chce unikać stereotypów to nie może niczego zdefiniować, bo jeżeli znajdzie się choć jeden mężczyzna, który ma inną cechę niż większość to określenie tej cechy, którą ma większość jako męskiej zostanie określone jako stereotypowe myślenie. Tak więc z góry cała dyskusja była skazana na niepowodzenie. Jeżeli nie wolno uogólniać czyli posługiwać się stereotypem to nie można zdefiniować niczego.

Po drugie jeżeli jest błędem starty stereotyp męskości to jak nazwać nowe stereotypy? Np. dyskutanci twierdzą, że błędem jest twierdzenie, że mężczyzna nie płacze, ale sami wysuwają nowy stereotyp – prawdziwy mężczyzna okazuje uczucia. Inaczej mówić wpadają z jednej skrajności w Więcej…

Oryginalny wpis: 76 – Męskość (polemika z MS)