78 – Hejt

Dziś kilka słów o problemie hejtu w internecie. Nie będę jednak krytykował tego zjawiska, ale spróbuję je wyjaśnić. Zacznę może jednak od pisowni. W notatkach do tego podkastu będę stosował spolszczoną pisownię – słowo to chyba już weszło do słownika języka polskiego, a jeżeli nie to pewnie niedługo tak się stanie.

Czym się różnią dyskusje w internecie od tych, które prowadzimy w realu?

W internecie spotykamy ludzi spoza swojego środowiska. Spotykamy tam anonimowych ludzi, o których często nic nie wiemy. Gdy np. student spotka profesora w realu to prawdopodobnie będzie wiedział, że to profesor i zachowa się odpowiednio do sytuacji. Gdy jednak do takiej samej konfrontacji dojdzie w internecie student może potraktować profesora jak jednego ze swoich kolegów. Użyje może słów, które powiedziałby koledze. Starsza osoba w internecie może odebrać takie słowa jak hejt. W niektórych grupach normą jest obrażanie się nawzajem i jest to normalne dla takiej grupy. Ktoś, kto jest spoza grupy może to odebrać jak hejt.

Drugą różnicą jest kwestia mimiki. Gdy w realu widzimy zapłakaną kobietę, która wyzywa wszystkich mężczyzn od oszustów prawdopodobnie się domyślimy co się stało. Wprawdzie jej słowa uderzają we wszystkich mężczyzn, ale prawdopodobnie nikt nie będzie jej korygował widząc jej stan. Gdy jednak takie same Więcej…

Oryginalny wpis: 78 – Hejt