82 – Problem XY

Problem XY to próba walki z symptomami zamiast ze źródłem problemu. To walka z problemem zastępczym zamiast z tym prawdziwym. To zafiksowanie się na rozwiązaniu zamiast najpierw sprawdzić co jest źródłem problemu.

Przykładem jest proszenie mechanika, aby wymienił nam żarówkę w samochodzie, a tymczasem problemem jest bezpiecznik. Inny przykład to dolewanie wody do dziurawego wiadra. Gdy prosimy kogoś o pomoc w napompowaniu materacu, który jest dziurawy przekazujemy informację, że potrzebna nam jest pomoc tylko w napompowaniu materacu, a tak naprawdę potrzebujemy pomocy w zaklejeniu dziury.

W IT problem XY może pochodzić od klienta, albo od samego programisty. Wynika to często z braku czasu albo z sofizmatu kosztów utopionych. Ten temat omówiłem w odcinku 46
https://www.spreaker.com/user/bilberry/zr46-koszty-utopione

Jak walczyć? Gdy idziemy do specjalisty lepiej nie sugerować mu co jest problemem, ale przedstawić całą sytuację i poprosić jego, specjalistę, o diagnozę i rozwiązanie. Np. pacjent zwraca się do terapełty z bolącym kolanem i prosi o ćwiczenia na ten problem. Dobry specjalista postara się wykryć dlaczego doszło do tego bólu i postara się usunąć przyczynę.

Więcej na temat Problemu XY możesz przeczytać na blogu Kamila
https://blog.lelonek.me/how-to-solve-an-xy-problem-8ff54765cf79

Linki do strony Kamila Lelonka
https://blog.lelonek.me/
https://biohacking.lelonek.me/ Więcej…

Oryginalny wpis: 82 – Problem XY