Abecadło Kordegardy – „B jak biznes”

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2022/04/B-jak-biznes-cz_2-.mp3
W połowie lat 40. XIX wieku, kolejne pokolenie Potockich dziedziczy Pałac – Pałac oraz sama Kordegarda stają się dobrze prosperującym biznesem.

– Miejsce zmienia całkowicie swoją funkcję – „W Kordegardzie najpierw znajdowała się księgarnia, którą prowadził Józef Wencki. W połowie XIX wieku księgarnie zastąpił sklep Henryka Hirszla, (…) który pełnił też funkcję galerii” – mówi w rozmowie z Kacprem Andruszczakiem dr Katarzyna Wagner z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia Kordegardy jako miejsca wystawienniczego sięga XIX wieku. W drugim odcinku nowego podcastu, usłyszą Państwo dalszą część architektonicznej historii budynku Galerii oraz pałacu, do którego przynależy Kordegarda.

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż Więcej…

Oryginalny wpis: Abecadło Kordegardy – „B jak biznes”