DEKOMPRESOR 111: DEKOMPRESOR /PRAWO #17: Z bronią przez miasto czyli gry miejskie

Zapraszamy do pierwszego po przerwie świątecznej odcinka Dekompresora Prawo, w którym zajmiemy się próbą udzielenia odpowiedzi na pytania:
Czy można biegać z bronią palną po mieście? Co to jest broń palna? Kto może ją otrzymać? Czy kusza to również broń palna? Jakie nietypowe narzędzia są traktowane jako broń palna? Czy Policja może przeszukiwać nasz bagaż bez powodu? Kto oprócz policji może biegać z bronią „palną” po mieście? Porozmawiamy z zaproszonym gościem o mało znanej formie wykorzystania przestrzeni miejskiej jako placu zabaw.

Odcinek Dekompresora Prawo zatytułowany „Z bronią przez miasto czyli Gry miejskie” poświęcony jest pewnej formie aktywności, która ma miejsce w przestrzeni publicznej, jaką jest miasto, polegająca na organizowaniu tematycznej i interaktywnej zabawy edukacyjnej, przybliżającej np. sekrety historii.

Gościem odcinka jest przewodnik warszawski i pilot wycieczek zagranicznych oraz polskich, Piotr Kozakiewicz, który jest również pomysłodawcą kilku scenariuszy gier miejskich rozgrywających się w Warszawie.

Opowiedział o różnych przygodach i anegdotach związanych z organizowaniem gier miejskich, zaprezentował rekwizyty wykorzystywane przy realizacji scenariusza nawiązującego do fabuły książki będącej lekturą szkolną, tj. „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W tej grze wykorzystywane są repliki i atrapy broni, granatów i butelek z benzyną. W grze biorą udział również osoby, które odtwarzają niektóre postacie występujące w rzeczywistości okupowanej Warszawy takie, jak żołnierz Wehrmachtu, gestapowiec czy żołnierz polskiego podziemia.

Przy okazji rozmawiamy również o aspektach prawnych związanych z posiadaniem broni, jej replik czy sposobu zachowania się wobec funkcjonariuszy Policji pilnujących porządku w mieście.

Przytaczamy również ciekawostkę związaną z Powstaniem Warszawskim, a dotyczącą udziału w walkach Plutonu Głuchoniemych żołnierzy.

© Ilustracja pochodzi z wallsank.com

Oryginalny wpis: DEKOMPRESOR 111: DEKOMPRESOR /PRAWO #17: Z bronią przez miasto czyli gry miejskie