Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2019/12/ilustratorki_ilustratorzy_MAST.mp3

Dorośli często pamiętają ilustracje, które widzieli w swoich dziecięcych książkach i czasopismach. Dopasowanie do nich nazwisk twórców to już dużo trudniejsze zadanie. Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny czy Bohdan Butenko funkcjonują w świadomości społecznej, ale ilu Polaków wie, czym zajmowały się Krystyna Michałowska i Danuta Konwicka? Na takie pytanie Barbara Gawryluk odpowiada: Niewielu. Między innymi dlatego zaprosiłam ją do rozmowy w tym odcinku podcastu.

Nazwiska powojennych polskich ilustratorek, ale też ich kolegów po fachu, a czasem także partnerów życiowych, dziennikarka radiowa, pisarka i tłumaczka literatury dziecięcej, Barbara Gawryluk, przypomina w książce Ilustratorki, ilustratorzy. To zapis rozmów z artystami, krewnymi tych, którzy odeszli, a czasem tylko próby połączenia ze sobą skrawków życiorysu. Posłuchajcie, co autorka opowiedziała mi o pracy nad książką.

Polskie ilustratorki i ilustratorzy

Hanna Czajkowska, Olga Siemaszko, Leonia Janecka, ale też Jerzy Srokocki, Zdzisław Witwicki i Janusz Stanny. Między innymi tych artystów Barbara Gawryluk opisuje w swojej książce. Pyta ich samych lub ich rodziny o to, jak żyli i pracowali. Ilustratorki, ilustratorzy to nie książka o ilustracji a rozmowy z tymi, którzy tworzyli ją w powojennej Polsce. Wielu z nich do dziś inspiruje młodsze pokolenia twórców. Jeśli chcecie prześledzić, kto jest czyim mistrzem, zajrzyjcie do publikacji Polska szkoła książki Więcej…

Oryginalny wpis: Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk