Nasza kultura jest tu

Był charakterystyczną postacią na polskiej scenie alternatywnej. Współtworzył takie zespoły jak Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia, Falarek czy 52UM. W Audycjach wspominamy Roberta Brylewskiego.

Powiedzieć o nim muzyk to za mało. Nie tylko w charakterystyczny sposób grał na gitarze (choć zdania na temat poziomu jego gry są podzielone) i komponował ważne dla polskiej kultury alternatywnej utwory, ale też fascynował się dźwiękiem, jego przetwarzaniem i muzyczną produkcją. Jako właściciel studia Złota Skała miał wpływ na brzmienie wielu niezależnych zespołów. Sporo innych inspirował do działania. Miał niebagatelny udział w powstawaniu polskiego punka, reggae i dubu, nie stroniąc przy tym od innych gatunków muzycznych. Robert Brylewski zmarł 3. czerwca 2018 roku po kilkutygodniowej śpiączce. W tym odcinku Audycji Kulturalnych o twórczości Roberta Brylewskiego rozmawiamy z wydawcą legendarnego fanzinu „QQRYQ”, Piotrem „Pietią” Wierzbickim, dziennikarzem miesięcznika „Teraz Rock”, Bartkiem Koziczyńskim i redaktorem muzycznym Radia UWM FM, Michałem Napiórkowskim.

– My tworzyliśmy ten bardziej ortodoksyjny odłam sceny undergroundowej, fanzinowo-hardcore-punkowej i tak dalej, która mocno izolowała się od wszystkiego, ale to wszystko, w co Robert był zaangażowany było zawsze bardzo szanowane. Kryzys był uważany za taką podstawę punk rocka. Może nie do końca słusznie, bo niektórzy określali to też jako nową falę – wspomina Piotr Wierzbicki. Bartek Koziczyński twórczość Więcej…

Oryginalny wpis: Nasza kultura jest tu