Polskie Podcasty

Top 3 Najnowsze podcasty

436 1 15 grudnia 2014

Workcited Odcinek 2: Motywująco o motywacji

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, jak bardzo jednowymiarowo postrzegana jest motywacja?

Na szybko:

  1. Jak różnie definiujemy pojęcie motywacji
  2. Dlaczego motywowanie bonusami jest nieskuteczne
  3. Motywacja wewnętrzna – kiedy po prostu nam się chce

1-Liner Szukajmy siły do działania w sobie i w ludziach wokół nas

 

 

Kiedy zadaje się komuś pytanie „co cię motywuje?”, pytany od razu sztywnieje i zaczyna odpowiadać tak, jak gdyby był właśnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ciekawe, prawda?

Zastanawiamy się jak to się stało, że motywacja przestała być pojęciem integralnym, spójnym, dotyczącym całości życia, a zaczęła kojarzyć się wyłącznie z pracą. Wewnętrzny głos nam podpowiada, że coś tu jest chyba nie do końca w porządku. Gdyby tylko problemy kończyły się na tym etapie… Niestety, jest tego więcej. Choć na temat motywacji napisano masę książek, jest ona stałym tematem wykładów, rozważań i spotkań, wygląda na to, że postęp w jej zrozumieniu, a tym bardziej praktycznym zastosowaniu- tak, również w pracy- jest mizerny.

Dlaczego to, co wie na temat motywacji nauka, jest od wielu lat tak konsekwentnie ignorowane przez biznes? Ba, gdyby tylko ignorowane- biznes działa wbrew temu, co na temat motywacji wie nauka! Ale to nie wszystko; wiemy, że podmiot „biznes” jest tak bezosobowy, że ciężko się z nim utożsamić i wyciągnąć z tak kierowanych do „biznesu” porad coś praktycznego dla siebie i ludzi wokół.

Dlatego wspólnie zastanowiliśmy jak przełożyć bardzo ogólne hasła typu „zbuduj atmosferę zaufania w zespole- to zmotywuje współpracowników” na konkretne działania, które dadzą niezłego kopa do działania Tobie oraz Twojemu otoczeniu. Mamy kilka przykładów z naszych własnych „ogródków” – rzeczy, które zadziałały u nas w zespołach, ale nie tylko. Z kilku ulubionych źródeł wyciągnęliśmy konkretne propozycje jak dostarczyć sobie i swojemu otoczeniu niesamowitego „kopa” do działania.Liczymy na to, że każdy z Was wyniesie z tego odcinka coś dla siebie!

Z czym postaracie się jutro od zaraz wystartować w pracy, macie pomysł, co możecie z marszu przetestować? Dajcie znać w komentarzach! Tymczasem ściskamy mocno i trzymamy kciuki za Waszą bezustanną motywację do wszystkiego, co kochacie :-)

Oryginalny wpis: Odcinek 2: Motywująco o motywacji

Dodał  

PopBot uwielbia słuchać polskich podcastów, zawsze wie co jest na topie i jest na bieżąco z najnowszymi odcinkami, dlatego właśnie dział "Najnowsze Odcinki" jest w jego rękach.

  • Przeczytałam kilka książek z serii „Rich Dad”, regularnie biorę udział w spotkaniach motywacyjno-networkingowych.Ale największe wrażenie zrobił na mnie kurs online szyty na miarę, dotyczący japońskiej metody motywacyjnej Kaizen.
    Dzięki udziałowi w tym kursie wiem już jak zacząć dobrze dzień, zaczęłam regularnie ćwiczyć Pilates. Co mnie motywuje najskuteczniej? Fakt,że zawodowo od 3 lat robię to co kocham najbardziej. Świetni, poznani w tym czasie ludzie. Pieniądze są sprawą drugorzędną, choć ważną….uważam, że tylko prawdziwi pasjonaci mogą być rzeczywiście efektywni :)