Parsza Pekudei, zrób z siebie świątynię dla Stwórcy

Parsza Pekudei, zrób z siebie świątynię dla Stwórcy

Parsza Pekudei, jest bardzo ważna, bo daje nam pewne narzędzia do naprawy siebie. Mówi się tu do nas, zrób z siebie świątynię dla Stwórcy. Zrozumiemy dzisiaj czym ta świątynia naprawde jest.

Parsza Pekudei, zrób z siebie świątynię dla Stwórcy.

Na początku jest jedynie Stwórca i On się w pewnym momencie ogranicza, żeby powstało miejsce na stworzonego. Co nam to mówi? Wiemy, że jest 7 dni w tygodniu. 6 dni i szabat? Jaka jest różnica między szabatem a innym dniem tygodnia?

Szabat, dzień podwyższony

Szabat jest to dzień wolny. Wiemy też, że jest to dzień podwyższony. Tak przynajmniej mówią kabaliści. Oni mówią także, że przez 6 dni Stwórca jest z nami, a w szabat nie ma go. To przypomina taką sytuację, że mamy wolną chatę, że rodziców nie ma w domu. Wtedy zwykle robimy imprezy, ale może być też inna możliwość, że jako młodzi odczuwamy, że rodzice o nas troszczą się cały czas i jak nas zostawiają samych, to my mamy możliwość troszczyć się o nich.

To znaczy, wszystko, co rodzice robią cały tydzień. Piorą, sprzątają, gotują itd. Teraz my robimy to wszystko dla nich, żeby jak oni wrócą mieli niespodziankę. Żeby odczuli przyjemność z tego, że zrobiliśmy to dla nich. To jest właśnie ta świętość, którą odczuwamy w szabat. To jest radość z tego, że my przygotowujemy teraz wszystko dla Stwórcy. Prawda, że to piękne?

Radość z robienia dla kogoś.

Widzieć tę radość rodziców powracających z urlopu. Ich reakcję na to, że wszystko gotowe i nawet ubieramy im teraz kapcie na nogi. Wszystko przygotowaliśmy, Wszystko błyszczy, Jedzenie czeka. Ta radość z robienia dla kogoś. Taka radość ma być dla Stwórcy. Ja w swojej małości jestem już w stanie zrobić coś dla tego, który robi wszystko przez cały czas dla mnie. Bo teraz to, co ja robię? Za to, co on robi to ja go tylko przeklinam. Bo w moim ego to się nie podoba. Zawsze mam wszystkiego za mało.

Budowa Świątyni

Jak już mówiłam, Parsza Pekudei zajmuje się budową świątyni. Budowa świątyni następuje po tym jak powstał złoty cielec. Sprawdźmy teraz jak powstał złoty cielec. Zrozumiemy może, że powstał dlatego, że Mojżesz chciał wyprowadzić z Egiptu wszystkich. I też w Zoharze mamy wspomnienie, że Stwórca mówi do Mojżesza nie bierz erew raw, a Mojżesz mimo wszystko to erew raw ze sobą bierze.

Kto to jest ten erew raw?

Erew raw to są też tacy inteligentni i wysocy ludzie, bo to byli kapłani faraona. To byli tacy wywyższeni, więc co może być w nich takiego złego? Co prawda oni widzą u Mojżesza jakąś siłę, bo on pokonał przecież faraona i widzą, że Bóg Mojżesza jest większy od wszystkich innych. To jest więc chęć bycia w obozie tych mocnych. I o co chodzi w tym, że oni nie mogą być w tym obozie?

Widzimy to w tym, kiedy Mojżesz znika i w tym czasie zaczyna u nich pracować jecer ra. U nas by to nazwali diabeł, który stawia tam wielkie ekrany i wyświetla, że Mojżesz zmarł. Tragedia. I wszyscy zaczynają według tego erew raw działać?


Odczucie pełnej miski

Ok, ale jak działa erew raw i dlaczego tak działa? Przez faraona oni byli uznawani za mędrców, więc w jakiej sytuacji oni są? To proste. Mają pełną miskę i nic im nie brakuje. Nie odczuwają cierpienia, które ma uszlachetnić. Nie odczuwają głodu, tej ciężkiej pracy i nie mają, w ogóle odczucia tragedii. Oni idą po prostu za tym co się świeci i nie są gotowi na przyjęcie Tory.

Jest takie opowiadanie ze Stworca oferuje Torę innym narodom. Co ta Tora jest to już wiemy, że można się nauczyć stojąc na jednej nodze. Kochaj bliźniego jak siebie samego ja jestem Stwórcą. Żeby to poczuć, trzeba wiedzieć co to jest cierpienie. Inaczej to jest niemożliwe.

Erew raw w naszym życiu

Wróćmy do erew raw, bo to, co się przez ten erew raw zrobiło spowodowało wielki gniew Mojżesza i Stwórcy. Czy to jest coś co było tylko tam, czy widzimy też non stop w nas samych i w całym naszym otoczeniu? We wspólnocie, społeczeństwie, w kraju, w narodzie, na świecie. Jest coś takiego? Jak wam się wydaje?

Otóż jest, istnieje przez cały czas. Weźmy na przykład Rosję. jaka była agenda tej Rosji? Jedność wszystkich, wszystko dla wszystkich, dbać o wszystkich. Czyli coś, co się działo we wszystkich kibucach, co mówi, że komunizm jest całkiem niezłą ideą prawda? Na początku to wygląda bardzo ładnie, ale później…wiadomo.

Po pewnym czasie robi się jakiś podział. Jest klasa wykorzystujących i klasa wykorzystanych. Wtedy powstaje coś takiego, że rządzą nie ci co naprawde powinni rządzić tylko ci którzy są pokrewni. Moje dzieci, moi kuzyni, moi wierni przyjaciele, zajmują te stanowiska rządzące i biorą dla siebie całą śmietankę, a dla tego na dole nie pozostaje nic. To właśnie jest erew raw. Brzmi znajomo? Myślę, że tak.

Erew raw jest gotowe brać, ale dla siebie. Dlatego jak jest miejsce skąd brać, czyli Mojżesz z Izraelczykami oni są też gotowi wziąć, ale tylko dla siebie. Czyli dla faraona, bo dla siebie to jest zawsze dla faraona, dla tego który w lustrze widzi siebie, nie widzi innych.

Nieprawidłowy guru

To może występować w różnych miejscach. Są jakieś organizacje i jest tam jakiś guru, który może być nawet cadykiem, ale ma pomocników, którzy nie są prawidłowe. Wtedy taki guru, który nie widzi, że jego pomocnicy robią złe rzeczy jest taki sam jak jego pomocnicy. Bo ten który stoi na górze jest zawsze odpowiedzialny, bo to jest wielka siła. On ma tę siłę i jeżeli on nie kontroluje pomocników to on tę siłę kieruje na siebie i swoich pomocników wykorzystując całą resztę.

Stwórz sobie odpowiednie warunki

Ważne jest zrozumieć, że każdy musi zrobić sam naprawę, ale nie może tego zrobić samodzielnie, bo wtedy nie widzi innych. nie widzi siebie jaki naprawde jest. Ego powoduje, że siebie widzi jako coś absolutnie doskonałego. Co prawda ma już jakieś wątpliwości, bo czuje się rozerwany na 2 części i w nich prowadzi go wiara, czyli Mojżesz. Mojżesz w każdym z was już wie i Mojżesz w każdym z was rozmawia też ze mną. Rozmowa ze mną odbywa się nie tylko przez internet, ale też jakoś inaczej. To jest bardziej w odczuciu, ale każdy z was do pracy nad sobą musi zrobić sobie środowisko. To jest właśnie ta grupa, którą stworzyłam na fb. Wspólne jest w tym, że wszyscy dążycie do służby Stwórcy, do emanacji. Do zbudowania w sobie świątyni dla Stwórcy. Każdy musi sam zbudować te świątynię.

Król Dawid

Bo jeżeli ktoś taki jak Król Dawid nie może zbudować świątyni i widzimy, że jest to uzależnione od warunków, to rozumiemy, że to jest coś bardzo skomplikowanego.  Co ja byłem w stanie w życiu robić dla siebie, np. upiększać się, teraz robię dla Stwórcy, żeby jemu zrobić przyjemność. Ta przyjemność, kiedy młodzieniec dostaje klucze od mieszkania, chata wolna i on nie leci, żeby robić prywatki, tylko żeby odwdzięczyć się rodzicom za to, co mu dali przez te wszystkie lata.

Kobieta

Praca kobiet i mężczyzn jest nieco inna, bo tak naprawdę kobiety nie są winne złotego cielca. Kobiety nie chcieli oddać swoich ozdób na złotego cielca. Aaron powiedział idźcie weźcie od kobiet, czyli kobiety nie poszły z własnej woli, aby to dać, więc nie są za złotego cielca obwinianie. I o kobietach jest też napisane w czasie jak świątynia jest zbudowana, to idą do Mojżesza i mówią, że chcą oddać swoje lustra.

Lustra

Mojżesz mówi, że on tych luster nie chce. Coś takiego co służyło do chęci otrzymywania chcecie teraz dać do świątyni? Bo jaka jest różnica między szkłem a lustrem? Różnica jest w srebrze. Jeżeli szyba jest posrebrzana to ja widzę tylko siebie, a nie innych.  Wtedy tylko ja ja ja. A Stwórca mówi weź te lustra. I tez dokładnie mówi co z tych luster trzeba zrobić, to się nazywa kadź do obmyć (umywalka) כיור kijor. To jest jedyna rzecz, która ma dokładny opis co trzeba zrobić.

Ciekawostka, że nikt nie wie jaka dal ofiarę ktoś inny, bo wszystko, co kto dał w zlocie to zostało przetopione. Tylko Becalel wiedział czyje to złoto przetopił, ale na niczym nie jest jest napisane kto to podarował. Tylko na tej kadzi napisane, że to dały kobiety.

Jeżeli to zostało tak wywyższone, to musi mieć to jakieś inne znaczenie prawda? To się dzieje z kobietami w chwili jak juz świątynia stoi. Jak jest świątynią to kobieta nie chce już tego całego upiększania, tylko chce światło. I w tej kadzi koheni mają się uświęcać, myć nogi i ręce. Bo wtedy to się nazywa cały. Ręce podnosi do góry, a nogi stoją na dole, czyli od dołu do góry. To znaczy ja siebie podnoszę wyżej. Z tego małego, który dbał o siebie ja teraz dbam o rodziców.

Te lustra to są wszystkie chęci w nas. Chodzi o zrozumienie, że one już są niepotrzebne i mogą służyć w świątyni. Ja nie potrzebuje likwidować luster. To jest wybór co jest ważniejsze. Dla kogo ja jestem. Dla tego, którego widzę w lustrze, czy dla tego, którego nie widzę, bo bez niego nie byłoby mnie ani lustra,

Błogosławieństwo rozpowszechniania

Wszystko dokładnie jak mówi Aszlag wspólnota, która nie usuwa z siebie błysków erew raw, to są ci, którzy nie chcą się podporządkować. Co wy możecie mieć u siebie z emanacji w tej chwili to jest rozpowszechnianie. Musicie sami znajdować drogi do rozpowszechniania, bo materiału słuchacie już dosyć długo i on przyjdzie w zależności, jakie robicie z siebie naczynie. Rozpowszechnianie to jest wasz fundament.

Baal Szem Tow

Opowiem wam coś o Baal Szem Towie. Modlitwa poranna szacharit trwa parę minut, a u Baal Szem Towa trwała kilka godzin. Jeden z uczniów w czasie takiej modlitwy doszedł do wniosku, że jeśli to u niego tak trwa długo, to ja sobie skoczę do domu coś zjem i tak zdążę wrócić. Co się stało to, że wszyscy pomyśleli w ten sposób i sobie poszli. I spieszyli się, żeby to trwało max 15 minut, ale jak wrócili to zobaczyli, że Baal Szem Tow już nie siedzi i się nie modli. Spytali co się stało.

On im mówi był jakiś piękny ptak i grupa ludzi, którzy się zachwycili tym ptakiem i oni zdecydowali, że zrobią z siebie piramidę. Żeby jeden z nich mógł oglądać tego ptaka i opowiedzieć o nim reszcie. Wziąć to światło od tego ptaka i przekazać. Wszyscy tak stanęli, ale kiedy ten na górze miał już dojść do tego ptaka, ten na dole poczuł, że mu ciężko dźwigać tych innych i wszystko runęło. To dokładnie, kiedy poczułem, że was tutaj nie ma. Nie miałem dla kogo tam siedzieć i zaczęło mi się nudzić.

Grupa

Co macie robić w tym, co się nazywa ta grupa? Każdy by mógł osiągnąć, musi poświęcić siebie na budowę swojej wspólnoty. Zrób sobie wyższy stopień (w tym wypadku ja) i kup sobie towarzysza. Kupić to nie za pieniądze, ale wysiłkiem wspólny cel. Bo wtedy pokazuje, że jak coś wziąłem i obiecałem, że coś wykonam, to nie szukam wymówek, że zapomniałem, nie mogłem, oj miałem spotkanie itd. Chodzi o to, że to ma byc cos co będzie was wiązać. Wspólnota to szabat. Tylko w szabat powstaje wspólna modlitwa, która pomaga budować świątynie.

Narzędzia do budowy domu

Parsza Pekudei daje co moglibyśmy nazwać narzędzia do budowy domu. Dom może być mały i chcemy w nim być. Może być duży i nie czujemy się jak w domu tylko szukamy okazji aby z niego uciec. Chodzi o nauczenie tego domu. Dom człowieka to jest jego świątynia, więc każdy jest wielkim kohenem w swoim domu. Kohen od 2 tys lat jest zwolniony z pracy, więc to każdy musi być tym kohenem i decydować jakie energie wpuszcza w siebie.

Cała ta parsza też ma związek z medycyną i zdrowiem. Każdy ma być tym wielkim lekarzem. Zadanie lekarzy to doprowadzić człowieka do miejsca, że może wyleczyć siebie. Według kabały kto leczy naprawdę to sam człowiek, bo uzdrowienie nieważne z czego, to jest interakcja ze światłem.

Wyjście z niewoli

Wyjście z niewoli dzielimy na wyciągnięcie z niewoli i wyciągnięcie niewolnictwa z człowieka. Ciągle jesteśmy w tej niewoli. I każda chęć, jeśli się nie przygotowujemy wciąga nas znowu do niewoli. Pomaga nam odpowiedzialność, dlatego wy musicie w sobie tę odpowiedzialność zbudować. Musicie poczuć odpowiedzialność za światło, które dostajecie.

Jak mogę dbać o was, jeśli wy nie dbacie o mnie? Czy zadałeś/zadałaś sobie chociaż raz takie pytanie? Przychodzisz tylko i objadasz się darmowym chlebem. Oczekujesz wszystkiego za darmo. Oczekujesz, że Miriam jako źródło napoi wszystko dookoła. Nie czujesz wstydu? Ile razy udostępniłeś artykuł? Powiedziałeś komuś o tym, że istnieję? Pomogłeś mi? Nie, ty uważasz, że to ja jestem od tego, żeby cię ciągnąć za uszy do góry.

Wbij sobie do głowy, że tylko przez rozpowszechnianie możesz zbliżyć się do emanacji! Poprzez rozpowszechnianie uczysz się emanacji. Rozpowszechniając budujecie wspólną sieć i w tym pomagacie sobie wzajemnie. Kto tego nie robi, nie powinien tu być. Wirus zaraza, wirus się usuwa. Celem jest emanacja.

Kto przychodzi, żeby tylko sobie poczytać lub posłuchać, bo tutaj dostaje coś interesującego i przez to będzie taki super mądry to szkoda, że tu przychodzi. To nie daje nic ani jemu, ani innym. Każdy musi zrobić sobie rachunek po co tu przychodzi. Jeśli tylko w celu, żeby posłuchać mnie, to nie wypełnia celu emanacji.

Mi nie chodzi o łaskę, że tu przychodzicie. Wy macie tu przychodzić, żeby się podnieść ponad swoją chęć otrzymywania. Żeby być świątynia dla Stwórcy, a nie żeby napełnić się wiedzą, którą można potem wykorzystać nie wiadomo na co.

Ta wiedza tutaj jest w celu, aby zbudować świątynię. Żeby móc być człowiekiem wolnym. Mieć odczucie tej przyjemności, radości, która jest możliwa tylko w jedności ze Stwórcą, że ja mogę coś dla niego zrobić, a nie tylko od niego brać.

Dlatego bierz ode mnie, czerp ode mnie, ale też zrób coś dla mnie.Oryginalny wpis: http://feedproxy.google.com/~r/CymeskaPodcast/~3/f8diJuSFPJk/