Parsza Truma, podnieść he

Parsza Truma, podnieść he

Monika Miriam Kowalczyk
Parsza Truma,  podnieść he

Parsza Truma,  podnieść he.

Dzisiejsza Parsza Truma, podnieś he, wyjaśni nam dokładnie na czym polega nasze zadanie, nasza naprawa.

W tym celu zostawimy sobie na chwilę język polski i będziemy używać języka hebrajskiego. Język polski jest językiem odwrotności i nie przekazuje dokładnie znaczeń i połączeń, jakie istnieją.

Język hebrajski.

Język hebrajski podobny jest do alfabetu chemicznego. Przykładowo H2O to mówi, że to jest woda. Ten język nie ma jednak połączenia do rzeczywistości, bo nazwy różnych związków chemicznych pochodzą od nazwisk ludzi, którzy je odkryli lub od miejsc np. nylon (New York i Londyn).

W hebrajskim każda litera powstała, aby stworzyć rzeczywistość. Rzeczywistość wyższą i niższą w słowie את To słowo spotykamy już w pierwszym zdaniu Tory gdzie znajdujemy, że Bóg stworzył niebo i ziemię właśnie tymi literami את et, czyli cały alfabet.

בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ

Inna rzeczywistość.

Niebo i ziemia to rzeczywistość nasza obecna oraz rzeczywistość, której w tej chwili nie czujemy, a określić możemy słowem olamot עולמות światy, a to z kolei ukrywać lehealem להיעלם Widzimy więc, że jest jakaś rzeczywistość przed nami ukryta, bo nie mamy jeszcze odbiornika, nie mamy jak tam zaglądnąć. Odbiornik jest w tej chwili w odwrotności, bo my jesteśmy w chęci dla siebie, a tamta rzeczywistość w emanacji. I dopóki nie poznamy co to jest emanacja nie mamy możliwości tego zobaczyć. Pozostaje tylko nam wzmocnić w sobie wiarę, że coś takiego istnieje. I w tym celu wchodzimy w głąb liter i Tory, by poznać, zrozumieć, że taka rzeczywistość jest. Jeśli poznamy litery i ich połączenie zrozumiemy, że to nie jest przypadek. To dochodzi do takiej dokładności, że to absolutnie nie może być przypadek.

Znaczenie liter.

Liter hebrajskich jest 22 plus 5 końcowych. Jak widzimy jakąś literę to mamy określenie co ona oznacza. Każda litera coś oznacza, np bet oznacza dom, gimel wielbłąda. Jak w chemii h oznacza wodór. Inne wskaźniki to wygląd litery i wartość numeryczna litery. Kolejny wskaźnik podaje nam Gmara, która mówi, że pierwsze słowo w Torze, w którym ta litera została użyta, określa sens. Np. w bereszit בראשית, pierwsze słowo to jest bara ברא, stworzył.


Wybór.

Przejdźmy teraz do tego co musimy wykonać czyli wybór. Na czym to wszystko polega? Bo patrząc tak logicznie to nie mam wyboru pić stężonego kwasu siarkowego, bo wiem, jakie są skutki. Wybór jest tylko tam gdzie są wątpliwości i wtedy wąż się bardzo cieszy. Bo może być dobry wybór i zły wybór.

Wybór po hebrajsku to בחירה bechira. Bechira to w gematrii tyle samo co Adam אדם czyli 45.

I co to nam mówi? W tym słowie znajdziemy inne słowo – Bechi czyli płacz. To nam pokazuje sytuację, kiedy Adam płacze, bo mu się wydaje, że źle wybrał i teraz wszystko wróci do momentu, że nie było światła.

Ira.

Dlaczego tak się dzieje? To związane jest z widzeniem, ale nie tym fizycznym tylko z  widzeniem w czasie przyszłym יראה ira. Gematrycznie to też jedno z imion Boga.

Rozumiemy więc, że skoro to jedno z imion Boga to tylko ira daje możliwość widzieć wszystko. Każdy czyn, który może zrobić człowiek aż do końca dni. Dokładnie jak z tym kwasem, którego nie pijemy, bo znamy, jakie będą skutki. Dopóki nie widzimy wszystkich skutków naszych działań od początku do końca będzie zawsze bechira i płacz ze złego wyboru. Miejsce dla węża, który wykorzystuje nasze wątpliwości i świętuje.

Podnieść he

I naase weniszma ונעשה נשמע  właśnie nam to pokazuje. W tłumaczeniu to będzie wykonamy i zobaczymy. Normalnie powiedzieć coś takiego wydaje nam się to pochopne, ale w ira już nie. W ira widzimy wszystko. I dlatego musimy podnieść się z pyłu, w którym mieszka wąż. Wszystko ma początek w pyle i jeśli z tego pyłu się nie podnosimy nie będzie nic nowego.

Parsza truma תרומה mówi właśnie o tym podnoszeniu. Jeśli podzielimy sobie to słowo na dwa to otrzymamy:

ה

תרומ

he

terom

he

podnieść

W bezokoliczniku lehitromem להתרומם

Co oznacza litera he?

Przeanalizujemy teraz literę he, którą zapisujemy za pomocą dwóch liter הֵא. Znaczenie litery he odnajdziemy w Księdze Bereszit  47:23 הֵא-לָכֶם זֶרַע hei lachem zera “Oto jest dla was ziarno” co pokazuje, że litera he związana jest z dawaniem. Dokładnie jak nazwa tej parszy truma תרומה.

Wartość gematryczna 5 odnosi się do pięciu poziomów duszy: nefesz, ruach, neszama, chaja i jechida. Mamy pięć palców, pięć zmysłów i pięć wymiarów. Rozumiemy więc, że cały świat doczesny powstały z litery ה (He). I podobnie jak piątka jest tylko połową dziesiątki, tak i nasz świat jest jedynie niedoskonałym odbiciem świata pozaziemskiego. Zauważmy też, że w nazwie parszy mamy 5 liter.

Talmud – podstawowe kompendium żydowskiego prawa i myśli informuje nas, że he również reprezentuje tszuwę – pokutę, powrót, dzięki otworowi w górnej części litery. Duży otwór na dole to bramy złego. „Grzech (chet חטא) leży u twoich drzwi” – Księga Bereszit 4:7

Skoro doszliśmy do drzwi, to przypomnijmy sobie, w jaki sposób zostały oznaczone drzwi hebrajczyków podczas ucieczki z Egiptu. Litera he została tam namalowana krwią baranka.

Teraz gdzie znajdziemy krew? W słowie Adam  א/דם Alef oznacza wyższą rzeczywistość, a dam to krew, która ma wartość 44 oznacza nasz świat. Dlaczego? Bo krew dostajemy od ojca i matki. Gdy dodamy sobie wartości gematryczne słów matka i ojciec otrzymamy wartość 44.

Ojciec i matka ab אב, im אם

3+41=44
Zsumowane daje 8 i prowadzi do litery chet, czyli znowu grzech, z wielkim otworem na dole.

Podsumowanie

Podsumowując, każdy powinien pamiętać, że droga złego jest bardzo łatwa, gdyż zmierza ona ku dołowi i ma szerokie wrota. Ścieżka dobrego natomiast jest wąska i trudna do przebycia, a wspinać się po niej ku górze trzeba mozolnie i z wysiłkiem. Ale to podniesienie, ta wspinaczka to jedyna droga. I w tym celu mamy ira, jak mówią mędrcy “Wszystko w rękach niebios, prócz ira”.

To wszystko na dziś. Dziękuję za uwagę. To byłam ja Monika Miriam Kowalczyk.Oryginalny wpis: http://feedproxy.google.com/~r/CymeskaPodcast/~3/-3DcVdNIvkQ/