Podkast 14 – Definicje słów w dyskusji

Witam w podkaście “Zdrowy rozsądek”. Dziś powiem o tym dlaczego trzeba praktycznie zawsze zapytać rozmówcę o to jak rozumie używane przez siebie słowa.
Zacznę może od historii angielskiego słowa “silly”. Dziś to słowo oznacza kogoś głupiego, niemądręgo bądź dziecinnego, ale nie zawsze tak było. Staroangielskiego słowo “seely” oznaczało coś wręcz przeciwnego. Tłumaczyło się je jako szczęśliwy lub błogosławiony. Później zmieniło znaczenie na kogoś niewinnego, kto zasługuje na współczucie. Dopiero potem przybrało znane nam dziś ośmieszające znaczenie kogoś głupawego bądź dziecinnego.
Czemu o tym mówię. Chciałbym zwrócić uwagę na zmianę znaczenia słów poprzez wieki. Np. naśladowcy Jezusa w I wieku to chrześcijanie. Ludzie, którzy dziś chodzą do kościoła to także chrześcijanie, a przecież obie te grupy dzielą fundamentalne różnice. Podobnie jest w polityce. Faszyzm, który powstał w okresie międzywojennym był określeniem na partie narodowe, które były jednocześnie lewicowe. Bojówki faszystowskie w Niemczech walczyły z bojówkami komunistycznymi. Obie frakcje były na lewicy, różniło ich tylko podejście do kwestii narodowej – faszyści byli narodowcami, a komuniści wręcz przeciwnie. Dziś terminu faszyzm używa się zwykle wobec partii prawicowych, które są nacjonalistyczne. Ludzie zapomnieli o tym, że Hitler był narodowym socjalistą, czyli był lewicowym narodowcem. Pozostaje więc pytanie czy można prawicowego narodowca nazwać faszystą? Raczej nie, niestety Więcej…

Oryginalny wpis: Podkast 14 – Definicje słów w dyskusji