Podkast 16 – Nierowność Płacowa (Pay Gap)

Najlepiej opłacani aktorzy zarabiają miliony za rolę w filmie, w którym inni grają za o wiele mniej. Nierówność płacowa jest ogromna, ale czy jest niesprawiedliwa?
Zapraszam do wysłuchania podkastu 14 o nierówności płacowej.
Kolejny raz będę mówił o ekonomii i wytykał błędy w argumentacji opartej na moralności. W poprzednim podkaście omawiałem podstawowy problem w takiej argumentacji. Argument moralny wymaga autorytetu, na który zgadzają się wszystkie strony dyskusji. Bo przecież chrześcijanin nie może wymuszać swojej moralności ateiście i na odwrót. Każdy z nas patrzy trochę inaczej na niesprawiedliwość. Niektórzy czują, że nierówność płacowa jest zła, niemoralna, niesprawiedliwa itd.
Ale przecież aktor, który za grę w filmie dostaje okrągły milion jest najprawdopodobniej znanym aktorem, który samym nazwiskiem przyciągnie widzów. Tak więc dla producenta jest on inwestycją. Wprawdzie trzeba mu zapłacić milion, ale jego fani zwrócą te koszty płacąc za bilety.
Tak więc w zasadzie to nie producent filmu popełnia niesprawiedliwość płacąc jednemu aktorowi krocie podczas gdy inni dostają mało – tą “niesprawiedliwość” popełniamy my widzowie chodząc na filmy tego aktora, a nie filmy mało znanych ludzi. Podobnie jest w sporcie, gdzie ludzi oglądają np. chętniej drużyny męskie niż kobiece w piłce nożnej. Czy jest to niesprawiedliwe? Drużyna kobieca może przecież grać lepiej od męskiej, a i Więcej…

Oryginalny wpis: Podkast 16 – Nierowność Płacowa (Pay Gap)