„Poli Raksy twarz”. Historia ikony kina lat 60.

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2022/04/pola-raksa.mp3

W książce „Poli Raksy twarz” Krzysztof Tomasik przypomina początki filmowej i teatralnej kariery słynnej Marusi z „Czterech Pancernych i psa” oraz jej najważniejsze role. Poszukuje też odpowiedzi na pytanie, dlaczego aktorka zdecydowała się zniknąć z życia publicznego.

Tytuł książki nawiązuje do tekstu słynnej „Autobiografii” zespołu Perfect. Słowa przeboju (autorstwa Bogdana Olewicza) odnoszą się do wybuchu zachwytu nad młodziutką aktorką, po jej występie w filmie „Szatan z siódmej klasy” z 1960 r. Do podkochiwania się w koleżance z planu przyznawał się nawet Krzysztof Krawczyk, który był wówczas statystą.

Raksa szybko stała się jedną z najważniejszych aktorek lat 60. Role w swoich filmach powierzali jej Aleksander Ścibor-Rylski, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda czy Janusz Majewski. W przeciwieństwie do wielu ówczesnych aktorek, odgrywała postacie delikatne i niewinne, a choć należała do elity filmowego świata, próżno było szukać skandali z jej udziałem.

Poza kinem, aktorka występowała na scenach teatralnych, m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie, a także w teatrze telewizji oraz widowiskach artystycznych prezentowanych na szklanym ekranie. Zaczęła jednak wycofywać się z życia publicznego – ostatnim filmem w jakim zagrała jest „Uprowadzenie Agaty” z 1993 r. Później zajmowała się projektowaniem kostiumów oraz redagowaniem tekstów związanych z modą i wystrojem wnętrz.

Zapraszamy do Więcej…

Oryginalny wpis: „Poli Raksy twarz”. Historia ikony kina lat 60.