Samoświadomość i tytaniczna pracowitość. Rozmawiamy o wystawie „Abakanowicz. Totalna”

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/12/Abakanowicz_Totalna.mp3

Do 28 sierpnia 2022 roku w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu potrwa wystawa prezentująca niemal 400 obiektów stworzonych przez Magdalenę Abakanowicz. Jak mówi jedna z kuratorek – dr Barbara Banaś, ekspozycja jest opowieścią o muzealnej kolekcji prac artystki.

Nie tylko abakany, „Tłum” czy „Plecy”. Wystawa prezentuje pełen zbiór dzieł Magdaleny Abakanowicz będący w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Bogata kolekcja jest efektem współpracy artystki z wieloletnim dyrektorem placówki i kuratorem zbiorów polskiej sztuki współczesnej – Mariuszem Hermansdorferem.

O wystawie opowiada dr Barbara Banaś, współkuratorka. „Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ogromny wysiłek włożyła w budowanie swojego zaplecza warsztatowego i tworzenie sieci kontaktów” – opisuje pracę Abakanowicz nasza rozmówczyni. „Była niejako managerem samej siebie” – usłyszą Państwo w podcaście.
Czy Abakanowicz wyprzedzała swój czas? Jakie było jej podejście do komponowania wystaw? W jaki sposób zmieniał się jej sposób pracy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wokół wystawy „Abakanowicz. Totalna”!

O dorobku artystki rozmawialiśmy też z Jakubem Gawkowskim w podcaście „Abakany i inne formy przestrzenne. 90. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz”.

Na zdjęciach widoki wystawy „Abakanowicz. Totalna”.

Artykuł Samoświadomość i tytaniczna pracowitość. Rozmawiamy o Więcej…

Oryginalny wpis: Samoświadomość i tytaniczna pracowitość. Rozmawiamy o wystawie „Abakanowicz. Totalna”