Szymborska. Znaki szczególne

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Szymborska.mp3

To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka. Joanna Gromek-Illg mówi jak zapamiętała noblistkę i jaki wizerunek poetki wyłania się z jej korespondencji.

Książka prezentuje Wisławę Szymborską jako postać wielowymiarową. Autorka biografii mówi, że jej praca to uzupełnienie już istniejącej literatury opowiadającej o życiu artystki. Jednak dopiero z tej publikacji dowiadujemy się na przykład, w którym momencie młoda kobieta stała się poetką. W podcaście rozmawiamy też o Wisławie Szymborskiej – miłośniczce kiczu oraz o jej trudnościach finansowych (sic!) spowodowanych otrzymaniem literackiej nagrody Nobla.

Polecamy Państwu również podcast o wierszach Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy oraz rozmowę z sekretarzem noblistki prof. Michałem Rusinkiem i aktorką Sonią Bohosiewicz o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza też na kuratorskie oprowadzanie online po wystawie „Szuflada Szymborskiej” z 2013 roku.

Artykuł Szymborska. Znaki szczególne pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

Więcej…

Oryginalny wpis: Szymborska. Znaki szczególne