WYWIAD: Rozgrywka – Piotr Kuldanek

wpis w: Blog | 0

Przedstawiamy Wam Piotra Kuldanka – jednego z prowadzących podcast Rozgrywka – z którym porozmawialiśmy o tym jak to jest nagrywać ponad 6 godzinne podcasty.

Tym razem przyjdzie nam porozmawiać o podcascie Rozgrywka, ale to chyba nie jedyna twoja „nagraniowa” przygoda?

Zgadza się – Rozgrywka mnie podcastowo “rozdziewiczyła” i od kilkudziesięciu odcinków jestem stałym członkiem składu. Pojawiam się również regularnie w Fantasmagierii. Przydarzyły mi się też dwa gościnne występy w Psychocaście.

No dobra, przejdźmy jednak do Rozgrywki – której nie nagrywasz przecież sam. Kilka słów o Twoich towarzyszach.

Ekipę Rozgrywki stanowią:

Piotr Kaźmierczak aka “Kazz” – ojciec założyciel podcastu, pieszczotliwie nazywamy go Smerfem Marudą, bo często wyraża swoje niezadowolenie tym jak wygląda teraz “branża growa” pisał dla śp. niezgranych, teraz pisze dla PSSite.com. Prawdziwy fan Nintendo.

Amadeusz Łaszcz czyli Deusz – najmłodszy z nas. Podejrzewam go o bycie hipsterem mimo, że mocno temu zaprzecza. Gra na wszystkim na czym może, choć ostatnio może rzadziej przez dużą liczbę zajęć uczelnianych.

Maciej Ciepliński czyli Razer – Szanowny Pan Montażysta. To dzięki niemu mamy Najlepsze Wejściówki Wśród Polskich Podcastów Growych™. Uważa, że ma jedynego prawdziwego Next Gena (PC). Prawdziwy weteran “czołgów”, ma rozegrane ponad 8000 bitew. Od pewnego czasu zajmuje się również robieniem gier, a konkretnie grafiki w InDoor Studios.

Mikołaj Dusiński zwany Mikim Di – Zawodowo jest to redaktor naczelny bloga CDP.PL, gra w co się da i na czym się da. Ukryty fan Nintendo i Pokemonów. Jego teksty pojawiały się w PSX Extreme, Magazynie Gamer, Niezgranych, PSSite czy na Antywebie. Jest z podcastem związany najkrócej, ale idealnie wpasował się w nasz specyficzny klimat.

Arkadiusz Ogończyk czyli Cascad – Pierwsze występy w Rozgrywce zaliczył jeszcze za czasów śp. Niezgranych i ostatnio po wielu przygodach znowu wrócił do nagrywania razem z nami. Jest dostarczycielem treści w serwisie Gamedocie gdzie m.in. tworzy youtubowy szoł pt. Cascad i Memphis. Zaprzecza, ale podejrzewam, że wypracował swój charyzmatyczny głos litrami taniej whisky i podejrzanych cygar.

Jak powszechnie wiadomo podcastów o grach jest u nas najwięcej, jednak Wam z Rozgrywką udaje się przebić przez wiele z nich. Jaka jest Wasza receptura sukcesu?

Sam nie wiem :) Wydaje mi się, że świetnie bawimy się nagrywając (serio – kilka razy dostałem ataku duszności ze śmiechu w trakcie nagrania) i chyba to nas najbardziej wyróżnia. Pozwalamy sobie na offtop, dużą ilość żartów, a z samej treści nic nie jest wycinane więc “flow” rozmowy jest w pełni słyszalny. Spotkałem zresztą opinie że Rozgrywka jest audycją humorystyczną z grami w tle, więc chyba coś w tym jest.

Osoby, które rozpoczynają swoją podcastową przygodę są przyzwyczajani zazwyczaj do odcinków godzinnych, natomiast Rozgrywka złamała poprzeczkę, wyrzuciła ją gdzieś daleko i przebija wszelkie schematy jak czołg. Ile trwa Wasz najdłuższy odcinek?

Zdarzyło nam się nagrać kilka razy odcinek ponad 5 godzinny, a dwa najdłuższe mają prawie 6 godzin – 5:46 i 5:51 (pomijając już ponad 8 godzinny odcinek świąteczny – tyle, że on nie był nagrywany jednym ciągiem).

Jakim cudem daliście radę nagrać coś tak długiego za jednym podejściem? Jak udało się zgrać wszystkich i przekonać matki, żony i kochanki?rozgrywka_www

Jakoś tak wyszło :) Co więcej – przed mikrofonem spotkaliśmy się o jakieś 19:30, przez godzinę gadaliśmy “poza anteną” a po podcaście gadaliśmy jeszcze trochę przez co położyłem się koło 3 w nocy :) Nasze “żony i kochanki” chyba już przyzwyczaiły się, że stwierdzenie “Zaraz zaczynamy nagrywać” oznacza tak naprawdę “Do jutra”.

Jakiej reakcji spodziewaliście się przed publikacją tak długiego odcinka?

Ogromna część naszych słuchaczy wychodzi z założenia, że “im dłuższy tym lepszy”, a wcześniej odcinek miał ponad 5 godzin więc stanowił dobre przygotowanie. Za pierwszym razem kiedy odcinek wyszedł nam tak długi, byliśmy lekko zaszokowani. Teraz stała się to norma (choć cały czas obiecujemy żeby nagrać coś “normalnego” – ok. 3 godzin)

Rozgrywka to oczywiście nie tylko mocny skład i długie odcinki. Gdy słuchałem Was po raz pierwszy, najbardziej w uszy rzucił mi się świetny montaż. Kto się nim zajmuje?

Tak jak wspominałem, za podcast w pełni odpowiada Maciek. Robi wszystko całkowicie samemu – masteruje nasze ścieżki, wymyśla koncept na zrobienie intra i kroi bloopersy. Cukiereczki, ciasteczka i ogromne propsy za montaż należy kierować w 100% tylko do niego.

Zdarza się Wam, że zapraszacie do swoich podcastów gości. Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że zaproszony gość nie wczuł się w klimat podcastu i po prostu nie ogarniał?

Nie. Jeżeli podejrzewamy, że gość nie wczułby się w klimat podcastu, to po prostu byśmy go nie zaprosili.

Rozgrywka ma bardzo oddaną grupę swoich fanów. Z tego co wiem, to tajna grupa na Facebook’u ma więcej fanów niż sam fanpage, a wszystko rozrosło się do takich rozmiarów, że pod naporem słuchaczy musieliście założyć swoje własne forum. Inne podcasty często walczą o choć jeden komentarz, jak myślisz, co (lub kto) jest największym magnesem Rozgrywki?

Wydaje mi się, że specyficzny “wyluzowany” klimat Rozgrywki, który słychać zarówno w czasie audycji jak i w kontaktach z nami na FB czy forum działa najlepiej. W aktualnej ekipie idealnie się ze sobą zgraliśmy, jesteśmy bardzo różni, a zarazem świetnie się dogadujemy. Gadamy o grach, również bardzo merytorycznie, ale wszystko jest przyprawione solidną dawką humoru. Często ludzie piszą, że głupio im słuchać nas w komunikacji miejskiej, bo współpasażerowie dziwnie patrzą na nagłe wybuchy śmiechu. Kiedyś usłyszałem od jednego ze słuchaczy, że umilaliśmy mu czas w nocy kiedy prasował przez co ze śmiechu zrzucił żelazko budząc żonę.
Inna sprawa, że nasi słuchacze są Wspaniali. 22.11.2014r. zrobiliśmy spotkanie ze słuchaczami i była to jedna z najlepszych imprez na jakich byłem w tym roku. Było wręcz LEGENDARNIE i utwierdziło mnie, że dla takich ludzi naprawdę warto robić jak najlepszy podcast.

Co by musiało się stać (chyba, że już się stało) byś uznał siebie za podcastowego celebrytę? Czy w ogóle takie pojęcie ma szanse pojawić się na naszym rynku?

Za celebrytę chyba nigdy, za osobę rozpoznawaną chyba już się uznaję. Na wspomnianym zlocie pojawiały się coraz to kolejne osoby które witały się ze mną “Cześć Cooldan”, a ja nie miałem pojęcia kim są (póki się nie przedstawiły). Inna sprawa, że jestem dość charakterystyczny – nie dość, że wielki to jeszcze z bujną brodą. Inna sprawa, że “celebryctwo” kojarzy mi się, z lekkim trzymaniem dystansu w stosunku do “fanów”, a my jesteśmy od tego bardzo dalecy. Dlatego gdybym wśród podcastów growych miał szukać celebrytów wskazał był na chłopaków z Forumogadki albo Niezatapialnych. Znają ich wszyscy, a oni znają niewielu :)

Gdyby przyszło Wam robić podcastową kolaborację w jakiejkolwiek formie, to kogo pierwszego byście zaprosili?

Wszystkich! Zresztą to już się zdarzało – w Rozgrywce występował Dawid Maron z Padcastu czy Mateusz Greloch z Input Laga, a w okolicach 1 czerwca 2014 Michał Kowal z Masy Kultury rozkręcił podcastową akcję Podcastowy Dzień Dziecka. Na wszelkie kolejne kolaboracje jesteśmy tak samo otwarci.

Z wielką popularnością, przychodzi wielka odpowiedzialność… czy jakoś tak… jaki był najbardziej kreatywny hejt jaki kiedykolwiek otrzymaliście?

W sumie nic szczególnie kreatywnego – że żarty słabe, że nudne, że mnie się nie da słuchać i mnie za dużo ;) Nie dorobiliśmy się jeszcze hejtera z prawdziwego zdarzenia. Co więcej – pamiętam, że osoby, które kiedyś nas mocno krytykowały teraz cieszą się na każdy odcinek. Zresztą Rozgrywka jest teraz zupełnie innym podcastem niż była na starcie.

Jak myślisz, w jakich barwach rysuje się przyszłość podcastingu w Polsce? W jakich kierunkach, będzie się rozwijać? Czy podcasting ma szanse kiedykolwiek wejśc do mainstreamu?

Myśle, że to zależy od niszy w której dany podcast siedzi. Podcasty growe to zawsze będzie nisza niszy i nigdy nie mamy szans osiągnąć popularności “youtuberów”, bo nie trafiamy do najszerszej grupy odbiorców – młodzieży szkolnej. Zresztą doskonale to wiemy po naszych fanach gdzie prawie wszyscy są w wieku 20-kilka i w górę.
W innych działach bywa różnie – ostatnia zbiórka na wspieram.to na Diabelskie Ustrojstwa, czy społecznie ufundowana książka AgenTomasza pokazuje, że można. Czy nam udałoby się zrobić to samo? Szczerze wątpię. Z innej strony to, że Rozgrywce ostatnio udaje się nawiązywać współpracę redakcyjną z wieloma wydawcami pokazuje, że może jednak należy być większym optymistą :)

Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, czy jest coś, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś zaczynał swój pierwszy podcast dzisiaj?

Dużo szybciej próbował bym podnieść Rozgrywkę na lepszy poziom audio (początkowo audycje były na żywca nagrywane ze skype’a bez żadnej obróbki czy montażu) oraz wcześniej założyłbym naszego bloga. Chyba tylko tyle.

Dziękuje za okazję do wypowiedzenia się na kilka tematów, a czytających te słowa zapraszam na www.rozgrywkapodcast.pl, gdzie oprócz naszego podcastu znajdą również różnego rodzaju teksty i moje video recenzje.