162 Stan oprogramowania dla Apple Silicon w 2021 roku

wpis w: kompot, Najnowsze odcinki | 0

Minął już rok odkąd komputery z jabłuszkiem wyposażone w czip Apple Silicon szturmem podbiły rynek i zdobyły serca (i portfele) macuserów, zarówno Świeżaków jak i recydywistów, Niedawna premiera MacBooków Pro 16″ i 14″ zaznaczyła półmetek tej ryzykownej tranzycji. Mimo sporego doświadczenia Apple w podobnych tematach (przejście z procesorów Motorola MC68k na PowerPC a następnie na Intel), postawienie wszystkich kart na czarnego konia znikąd było ryzykownym posunięciem.

Już wiemy, że decyzja okazała się trafna i firma stanęła na wysokości zadania. Nowe Maczki są niesamowicie szybkie, ciche i energooszczędne. Jednak udany sprzęt to zaledwie połowa sukcesu. I choć Apple zoptymalizowało system operacyjny macOS oraz większość swoich aplikacji tak by efektywnie wykorzystały potencjał procesorów rodziny M1, a także dostarczyło deweloperom narzędzia programistyczne ułatwiające kompilowanie programów na nową platformę to o pełni sukcesu będzie można mówić dopiero, gdy cały software będzie wspierać Apple Silicon. Bez pośrednictwa tłumacza – Rosetta 2.

Sprawdziliśmy jak wygląda stan software na chwilę obecną i linkujemy do przydatnych witryn, dzięki którym sprawdzicie, czy Wasza ulubiona aplikacja (albo gra) już działa natywnie na SoC M1, M1 Pro i M1 Max.

Aplikacje dla Maca z procesorem M1 w MAS
Lista programów działających na układach Apple Silicon – RoaringApps
Lista programów działających na układach Więcej…

Oryginalny wpis: 162 Stan oprogramowania dla Apple Silicon w 2021 roku