Codzienna praktyka czyli NAWYKI rozwojowe – Odcinek 24

Codzienna praktyka rozwojowa to praca nad nawykami. W tym odcinku opowiadam o bardzo praktycznych tematach. Poznasz 10 nawyków rozwojowych, które warto stosować. Dowiesz się jaki jest sens pracy nad nawykami i jak wprowadzać nowe nawyki, a kiedy lepiej nie zaczynać pracy nad tym obszarem (np. gdy jesteśmy w „płonącym lesie”). Posłuchaj i weź coś dla siebie ;)

Istotne wątki tego odcinka :

[00:15] Nowe nawyki pomagają nam się rozwijać i stawać coraz bardziej sobą; wpierają nas w rozwoju. Wymagają systematyczności i konsekwencji, ale nie każdy etap w życiu jest odpowiednim czasem, aby pracować nad nawykami.

[02:45] Aby wprowadzić nowy nawyk ważne jest, aby podchodzić poważnie do rozwoju. Sens pracy nad nawykami rozwojowymi widzą zwykle osoby, które doświadczyły już efektów swojej pracy rozwojowej w życiu codziennym lub osoby, które życie zmusiło do rozwoju.

[04:00] Mniej jest więcej. Przy pracy nad nawykami nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki.

[05:20] Wprowadzenie nowego nawyku może wiązać się z dużym dyskomfortem. Gdy chcemy zrobić coś inaczej, nasz mózg może podpowiadać nam, że to sytuacja awarii systemu. Nie można się wtedy poddawać!

[05:45] Nawyki przybliżają nasz cel rozwojowy, ale nie przyspieszają drogi do celu w świecie zewnętrznym. Cel rozwojowy to cel w świecie wewnętrznym, który może pomagać w osiąganiu celu w świecie zewnętrznym, ale także powoduje, że nasze cele się zmieniają.

[08:24] Opowiadam na jakich etapach nawyki się przydają, a kiedy praca nad nimi będzie trudna czy niemożliwa.

[12:50] W czasie dużego trudu emocjonalnego, gdy mamy duże potrzeby bezpieczeństwa emocjonalnego, pomagają praktyki duchowe, a niekoniecznie praca rozwojowa. W takim czasie praca nad nowymi nawykami nie jest wskazana.

[16:40] Nad nawykami warto zacząć pracę, gdy wyjdziemy z “płonącego lasu” i jesteśmy w fazie, gdy chcemy “wziąć lejce swojego życia w ręce”. Mozę się to także przydać w fazie “mistrzostwa osobistego”. Nie polecam rozpoczynać pracy nad nawykami w czasie “budzenia się” czy w fazie “leczenia”. O etapach rozwoju mówię w odcinku 1.

[18:54] 10 nawyków rozwojowych, które polecam:

– prowadzenie notatnika rozwojowego i monitorowanie nawyków (wybierz taki, który będzie dla Ciebie przepiękny i będziesz odczuwała radość z sięgania do niego)

– poranna chwila dla siebie (zapisz w notatniku co u ciebie – strumień świadomości)

– intencja na dany dzień

– zapisywanie snów

– praca z modelem Fundamenty (więcej o nim w odcinku 18)

– stop – klatka (pomaga zatrzymać automatyzm i zauważyć negatywny nawyk)

– praktykowanie nowego sposobu myślenia/działania – praca z mindsetem

– słuchanie i czytanie o rozwoju (np. słuchanie podcastu)

– wieczorne podsumowanie (przegląd nawyków lub koło życia)

– praktyka wdzięczności (czyni cuda!)

Odcinek trwa 29 minut.

Po wysłuchaniu możesz zostawić komentarz na mojej stronie: https://www.horsesense.pl/podcast24/
Znajdziesz tam inne odcinki, każdy z opisem, pięknymi zdjęciami, a często także z dodatkowymi materiałami do druku.

W podobnym temacie nagrałam także odcinek 21: Planowanie z kołem życia, celami i nawykami: https://www.horsesense.pl/podcast21/
Warto zacząć od tego odcinka i szerzej popatrzeć na swoje życie, żeby zacząć pracę nad nawykami bardziej świadomie.

Oryginalny wpis: https://www.spreaker.com/user/zwiatremwgrzywie/odcinek-24