Nauka XXI wieku – Fizyka w Ekonomii i Naukach Społecznych

Dziś rozmowa na niezwykle interesujący temat, który dotyczy nas wszystkich a moim rozmówcą jest profesor Janusz Hołyst, który pracuje na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Kieruje pracownią Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych. Jego zainteresowania naukowe to m.in. fizyka statystyczna, przejścia fazowe, automaty komórkowe, modelowanie emocji w społecznościach internetowych, sieci złożone (w tym ekonomiczne i społeczne), kolektywne bankructwa oraz modele dynamiki opinii społecznej.

Jest jednym z pionierów stosujących metody fizyki do badań systemów ekonomicznych i społecznych, był współzałożycielem i jest przewodniczącym sekcji Fizyka w Ekonomii i Naukach Społecznych Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Był promotorem 9 rozpraw doktorskich z zakresu dynamiki nieliniowej i systemów złożonych. Jego lista publikacji obejmuje przeszło 120 pozycji, które były cytowane ponad 1400 razy.

Przypominam o notatkach do audycji, które znajdują się na stronie nauka.evt.pl, tak jak i wszystkie pozostałe audycje. Mamy też stronę na facebook, zapraszam do polubienia, komentowania i nadsyłania sugestii i uwag dotyczących audycji.

 

 

Linki:
Strona domowa prof. Janusza Hołysta
Sympozjum FENS 2012
Forum FENS

Podkast Nauka XXI wieku jest dostępny bezpłatnie i udostępniany na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa (CC-BY). Wszystkie audycje można znaleźć na stronach www.nauka.podkasty.info Audycje finansowane są z darowizn słuchaczy. Jeśli podoba ci się audycja, twoje nawet najmniejsze wsparcie bardzo pomoże w produkcji kolejnych audycji. Możesz to zrobić tutaj.
Oryginalny wpis: Fizyka w Ekonomii i Naukach Społecznych