Kontrola Jakości: Pruski – „Moments of Immersion”

Nakładem brytyjskiej wytwórni Whitelabrecs ukazał się w sierpniu szósty album Pawła Pruskiego wydany pod aliasem Pruski. Płyta „Moments of Immersion” przynosi ambientowe kompozycje, w których dźwięki taśmy i syntezatora modularnego splatają się z nagraniami terenowymi.

Inspiracją do powstania materiału były koncerty i przeżycia publiczności doświadczającej muzyki Pruskiego. „Dla mnie aspekt grania muzyki na żywo, zwłaszcza ambientowej, jest bardzo ważny” – mówi artysta w Audycjach Kulturalnych.

„Album jest rozwinięciem wcześniejszych eksperymentów i technik ambientowych” – czytamy w opisie płyty. Osiem „momentów” – ponumerowanych utworów z albumu – to uspokajające, powoli rozwijające się kompozycje, przenoszące do ustronnych przestrzeni. Jak przekonuje artysta, w swoich ambientowych kompozycjach nie szuka melodyczności ani rytmiki, ale płynnych, plastycznych form. Dla słuchającego mogą one sklejać się z dźwiękami otaczającej go rzeczywistości.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której odpowiadamy na pytania o to, jak powstała płyta „Moments of Immersion”, czego Paweł Pruski nauczył się o ambiencie i czy ten gatunek muzyczny może współgrać z tańcem.

W audycji usłyszą Państwo fragmenty utworów „Moment II”, „Moment IV”, „Moment VII” z albumu „Moments of Immersion” (Whitelabrecs, 2022).

Poprzednie odcinki cyklu w zakładce „Kontrola Jakości”.

Artykuł Kontrola Jakości: Pruski – „Moments of Immersion” pochodzi z serwisu

Oryginalny wpis: Kontrola Jakości: Pruski – „Moments of Immersion”