Książka na życiowe zakręty – Biegnąca z wilkami – Odcinek 26

To tak jakby przyszłość była już opisana… Bo jest! Zdarzyła się milionom kobiet przed Tobą. I wszystko zapisane jest w archetypach, w baśniach. W trudnych życiowych momentach, gdy nie wiemy czego się złapać, Biegnąca z wilkami daje nie tylko siłę i nadzieję, ale konkretne wskazówki: co wybrać i jakie konsekwencje tego wyboru można przewidywać.

Istotne wątki tego odcinka :

[00:22] Od kilku lat pracuję z książką Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estes w programach rozwojowych, między innymi w programie „Droga kobiety”.

[01:00] Dlaczego książka z bajkami (jeśli tak ją potraktujemy) może nam się przydać? Opowiadam moją historię: dlaczego odłożyłam tę książkę i kiedy do niej wróciłam.

[02:40] Niektórzy czytają Biegnącą z wilkami w całości, jednak większość czyta wybrane baśnie i ich interpretacje i wraca do lektury, wtedy, gdy potrzebuje rady czy ratunku. To właśnie te interpretacje są najbardziej pomocne w świadomym zrozumieniu przesłania i życiowych wskazówek z baśni.

[04:52] Jeśli jesteś w bagnie czy czarnej d… to książka Biegnąca z wilkami może dać ci ratunek. Tutaj można odnaleźć nadzieję i wskazówki, jak wyjść z bagna czy życiowego zakrętu.

[05:30] Są takie sytuacje w życiu, kiedy nawyki rozwojowe nie wystarczą. Potrzebne jest sięgnięcie do obszarów duchowych. W baśni o skórze duszy możesz znaleźć wskazówki jak poszukiwać swoich obszarów i nawyków duchowych. To niezwykle istotne dla kobiety – rozpoznać te obszary i być bardziej świadomą tych zależności, aby nie zatracić się duchowo. Baśnie nadają kierunek – skąd czerpać energię witalną.

[07:09] Intuicja i wewnętrzne głosy to nie to samo. Ich mylenie może prowadzić na manowce. Ujednolicanie wszystkich wewnętrznych głosów z poziomu ciała, emocji, myśli, a także ducha, jest niezbędne, aby skutecznie komunikować się z końmi.

[08:30] Temat inicjacji i wejścia w dojrzałość jest w naszej kulturze pomijany. U kobiet inicjacja nie jest procesem jednorazowym, a raczej ciągłym. Jest związana z ciałem, ale nie można na tym poprzestać, aby w pełni dojrzeć. Baśnie Mądra Wasilisa i Bezręka dziewczyna świetnie to pokazują. [Już niedługo specjalna edycja Drogi Kobiety, która będzie poświęcona tylko jednej baśni z Biegnącej z wilkami, baśni pomagającej domykać swoje procesy inicjacyjne.] [10:40] Na warsztatach z książką Biegnąca z wilkami opieram się na najbardziej uznanych nurtach psychologicznych. Nie można oczekiwać tutaj żadnych czarów ;)

[13:40] Baśń wprowadza w wewnętrzny świat, operuje symbolami i metaforami. Jeśli chcemy rozwiązywać nasze konflikty wewnętrzne, baśnie są w tym wspaniałym przewodnikiem. Nierozwiązane, niezaopiekowane wewnętrzne konflikty zostają pod powierzchnią, nie znikają, a wpływają na nasze działania, zachowania, emocje.

[14:28] Aby czerpać z baśni trzeba umieć je interpretować, a wskazówki próbować wcielać w życie. W baśniach mamy różne symbole. Jedynym z mocniejszych symboli, a zarazem takim, z którym możemy wejść w realny kontakt, a nie tylko symboliczny, są konie. W ośrodku HorseSense staram się zapewniać koniom jak najbardziej naturalne warunki, zgodne z ich potrzebami, aby mogły być jak najbardziej sobą w swojej esencji, aby mogły być jak najbardziej wolnymi i niezależnymi zwierzętami.

[16:01] Myśli, które sobie uświadamiamy to tylko niewielka część naszej psychiki. Większość treści jest dla nas ukryta, nieświadoma.

[17:22] Opowiadam moją historię z Krwawym Sportem i o tym, że życie nie zawsze stosuje wobec nas zasady fair play i co wtedy możemy zrobić, żeby nie przegrać.

[19:20] Biegnąca z wilkami pomagała mi w trudnych momentach mojej drogi osobistej. Wtedy właśnie, na różnych zakrętach życia, otrzymywałam dzięki tym baśniom wiedzę i mądrość, która nie była dostępna inaczej, nie otrzymałam jej od najbliższych.

[20:00] Na 4-dniowy program z książką Biegnąca z wilkami, z końmi trenerami oraz procesem grupowym zapraszam kobiety po 30 roku życia. Po pewne tajemnice inicjacyjne nie można sięgać za wcześnie. Wiek 30 lat zwykle wystarcza, aby pójść w głąb tego transformującego procesu, jakim jest warsztat Droga kobiety.

Odcinek trwa 22 minuty.

Po wysłuchaniu podcastu, zapraszam na moją stronę. Napisz czy znasz Biegnącą z wilkami i która baśń była dla Ciebie największym odkryciem?

https://www.horsesense.pl/podcast26/

Oryginalny wpis: https://www.spreaker.com/user/zwiatremwgrzywie/odcinek-26-ksiazka-na-zyciowe-zakrety-bi