„Odkryjmy nasze tańce na nowo”. Piątka z narodowych!

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2022/09/Audycje-Kulturalne-5-z-narodowych.mp3
Do 23.09 szkoły podstawowe z całej Polski mogą zgłaszać się do I edycji ogólnopolskiego konkursu „Piątka z narodowych”. Pilotażowa edycja projektu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, ma przybliżyć wiedzę na temat krakowiaka, a także – zachęcić do jego wspólnego tańczenia.

Celem konkursu jest szerzenie wiedzy na temat tańców narodowych, a przez to, lepsze poznanie jedynych w swoim rodzaju kultur różnych środowisk i regionów.

Uczniowie, których szkoły wezmą udział w projekcie, nie tylko poznają kroki tańca, przyśpiewki i regionalne stroje, ale także zwyczaje Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich. Konkurs podzielony jest na dwa etapy: podstawą pierwszego, jest przesłanie nagrania, na którym uczniowie tańczą krakowiaka do Suity Krakowskiej, napisanej przez prof. Pawła Palucha. Jury wybierze najciekawsze występy, a w kolejnym etapie, młodzi tancerze wystąpią już bezpośrednio przed jurorami.

Na wsparcie mogą liczyć także nauczyciele, dla których w październiku w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach, odbędą się specjalne warsztaty.

„Piątka z narodowych” jest też szansą na przypomnienie o wartości tańców narodowych. Oberek, mazur, kujawiak, polonez i krakowiak, dają szansę nie tylko na kolorowy i zapierający dech w piersiach występ, ale także na odkrycie historii i tradycji.

O tańcach narodowych i programie „Piątka z narodowych” mówią w Audycjach Kulturalnych choreograf i kierownik Zespołu Pieśni Więcej…

Oryginalny wpis: „Odkryjmy nasze tańce na nowo”. Piątka z narodowych!