Opowieść o rzeczach i ludziach. „Podróże na wschód” w Muzeum Azji i Pacyfiku

https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2022/06/Audycje-Kulturalne-Podroze-na-wschod.mp3

Po niemal 50 latach istnienia, muzeum mieszczące się na stołecznym Powiślu, otwiera pierwszą w swojej historii wystawę stałą. Odwiedzenie ekspozycji to szansa na podróż przez kraje arabskie, Azję Centralną, a także 18 tysięcy indonezyjskich wysp.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, której zbiory są w całości poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii i Australii. Do tej pory można było tam oglądać wystawę „Strefa dźwięków”, poświęconą instrumentom muzycznym, regularnie zmieniające się wystawy stałe, a także brać udział w wydarzeniach artystycznych i warsztatach.

„Podróże na wschód” to wystawa, która także będzie rozbudowywana. Na razie składa się z pięciu stref. Pierwsza z nich to galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej, gdzie znajdziemy m.in. najstarszy zabytek w zbiorach Muzeum – cegłę fundacyjną z Mezopotamii datowaną na XXI w. p.n.e. z odciśniętą inskrypcją w piśmie klinowym. Druga sala prezentuje Azję Centralną oraz miasta Jedwabnego Szlaku i mocno akcentuje podział na kulturę miejską i koczowniczą. Idąc dalej, mamy szansę poznać Mongolię i zobaczyć oryginalną jurtę mongolskich pasterzy wraz z wyposażeniem. Największa część wystawy poświęcona jest Indonezji. Znaczna część eksponatów została przekazana przez założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum, Andrzeja Wawrzyniaka. Był kolekcjonerem, dyplomatą i wielkim miłośnikiem indonezyjskich kultur.

Weekend otwarcia zaplanowano w dniach 25-26.06.2022 r. To nie Więcej…

Oryginalny wpis: Opowieść o rzeczach i ludziach. „Podróże na wschód” w Muzeum Azji i Pacyfiku