Polscy uczniowie kręcą historyczne spoty.

Trzydziestosekundowe spoty tworzone przez młodzież składają się na historyczne kalendarium prezentowane w przestrzeni publicznej. To efekt konkursu Patria Nostra, który odbywa się już po raz trzeci.

W kolejnej edycji konkursu historycznego Patria Nostra biorą udział uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego oraz polska młodzież z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Mają za zadanie stworzyć film lub animację komputerową o długości trzydziestu sekund, które będą dotyczyć ważnego wydarzenia z historii Polski, mającego miejsce w jednym z 52 tygodni roku. – Już sam tytuł wskazuje na to, że ten konkurs jest potrzebny. Jest bardzo ciekawą propozycją łączenia miłości do ojczyzny, poprzez znajomość historii, z nowoczesnością, czyli z formą, w której młodzież ma się wyrazić – tak ocenia tę inicjatywę przewodniczący rady programowej konkursu, prof. Jan Żaryn.

Nagrodzeni w trzeciej edycji „Patria Nostra”. Fot. Magdalena Miszewska/Audycje Kulturalne

Zwycięzców konkursu w województwie mazowieckim poznaliśmy 20. lutego w Centrum Olimpijskim w Warszawie podczas gali współorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. To Anna Jastrzębska, Ewelina Stępnik i Eryk Kalaciński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Ich animacja opowiada o egzekucji więźniów warszawskiego Pawiaka w ramach Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w czerwcu 1940 roku. – Mieliśmy Więcej…

Oryginalny wpis: Polscy uczniowie kręcą historyczne spoty.