Polskie Podcasty – O co chodzi?

wpis w: Blog | 0

Zdarzyło Ci się kiedyś siedzieć przed telewizorem i mruknąć pod nosem „nic tu ciekawego nie ma”? To było dawno temu prawda? W dobie internetu, przeróżnych usług on-line, coraz rzadziej mamy problem ze znalezieniem czegoś do oglądania, czegoś co jest dopasowane do naszych potrzeb. Teraz ta chwila nadeszła dla radia!

W bardzo uproszczonej definicji, podcasty to po prostu audycje zapisane w formie pliku. Jeśli jednak spojrzymy na to szerzej, możemy powiedzieć, że to ogromna i ogólnodostępna platforma audycji radiowych „on demand”. Dostępnych zawsze kiedy tego chcemy, jak chcemy i na czymkolwiek chcemy. Co równie istotne – podcasty są darmowe.

Oczywiście, są przypadki podcastów, które mają swoje konta na platformach crowdfundingowych, ale większość audycji jest dostępnych za darmo, a osoby które chcą wesprzeć swoich ulubionych prowadzących, dostają coś ekstra.

Podcasty to nic nowego – niektórzy datują ich powstanie już w latach 80tych, gdy BBC publikowało wybrane audycje na swojej stronie internetowej. Rewolucję i główną popularyzację podcastów zapoczątkowała firma Apple, gdy w 2005 roku program iTunes rozpoczął oficjalnie wspierać audycje internetowe. Wiele osób do dziś wykorzystuje ten program do słuchania podcastów, a iTunes jest wciąż największym i najbardziej rozpoznawalnym katalogiem podcastów na świecie. Obecnie istnieje prawdopodobieństwo, że jesteśmy u progu kolejnej rewolucji. Plotki głoszą, że jeden z największych serwisów muzycznych – Spotify – również zacznie oficjalnie wspierać podcasty.

W świecie, gdy coraz częściej oczekujemy dopasowanych do naszych gustów usług – popularność podcastów będzie nieustannie rosnąć. Stąd pomysł na portal polskiepodcasty.pl.

Chcemy nie tylko stworzyć bazę najciekawszych podcastów w Polsce. Chcemy wspierać całą ideologię podcastów i ludzi, którzy je tworzą z czystej pasji i zamiłowania do swojego hobby. Podcasty możecie zgłaszać do naszego katalogu przez nasz formularz (KLIK!), a jeśli mielibyście kiedykolwiek jakieś sugestie, pomysły, czy znacie/polecacie osoby z którymi uważacie, że powinniśmy porozmawiać (nawet jeśli mielibyście zgłosić samych siebie) to dajcie nam koniecznie znać przez nasz formularz kontaktowy (KLIK)!

Portal obecnie tworzą dwie osoby: Paweł i Artur – w odpowiednim dziale możecie też skontaktować się bezpośrednio z nami.