Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa

Dzięki publikacji „Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia miasta”, Gdańsk można odkrywać z zupełnie nowej perspektywy. Dziewięć tras opracowanych przez „grassologów” pozwala podążać śladami artysty, a także odkrywać dialog, jaki z jego twórczością prowadzą współcześni pisarze związani z Gdańskiem.

Günter Grass jest twórcą m.in. trylogii gdańskiej, czyli powieści „Blaszany bębenek” (1959), „Kot i mysz” (1961) oraz „Psie lata” (1963). W 1999 r. został uhonorowany nagrodą Nobla. Mimo wyjazdu do Niemiec, do końca życia podkreślał swoje związki z Gdańskiem: został honorowym obywatelem miasta oraz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za całokształt twórczości. Od 2003 działa Stowarzyszenie Güntera Grassa, które inicjuje działania związane z pisarzem i jego twórczością. To właśnie przedstawiciele Stowarzyszenia są autorami dziewięciu tras, które znajdujemy w przewodniku.

Wędrując z książką w ręku możemy odkryć Wrzeszcz, dzielnicę w której Grass spędził dzieciństwo, tereny Stoczni Gdańskiej, poznać opisywane przez noblistę relacje polsko-żydowskie, a także związki z Kaszubami. Spacery to również szansa na dostrzeżenie jego związków ze sztuką i architekturą oraz dialogu, jaki z twórczością Grassa prowadzą współcześni pisarze. A jeśli ktoś w trakcie spaceru zgłodnieje, może wybrać się w słodko-gorzką podróż szlakiem kulinarnych doświadczeń pisarza.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o miejscach, z którymi związani byli inni literaci, możecie sięgnąć po

Oryginalny wpis: Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa