Szeryf z Rio Klawo. Wielki powrót Binio Billa

Jeden z najsłynniejszych polskich komiksów, ukazujący się w latach 80. na ostatniej stronie „Świata Młodych” doczekał się zbiorczego wydania. Kultura Gniewu proponuje fanom gatunku album, w którym znajdują się nie tylko wszystkie zeszyty z przygodami Binio Billa, ale także materiały dodatkowe dotyczące słynnego komiksowego cyklu, a także sylwetki jego autora, Jerzego Wróblewskiego.

Jerzy Wróblewski jest uznawany za jednego za najwybitniejszych twórców polskiego komiksu. Prywatnie wielki miłośnik westernów, po serii komiksów m.in. o Kapitanie Żbiku, postanowił stworzyć postać związaną z tym właśnie gatunkiem. Tak narodził się Zbigniew Bilecki, który jako szeryf Binio Bill strzegł miasteczka Rio Klawo.

Ale zanim Binio Bill i jego rumak Cyklon podbili serca czytelników „Świata Młodych”, dwukrotnie nie udało im się trafić do druku: pomysł odrzucił zarówno „Relax” jak i wydawnictwo „Sport i Turystyka”. Dla Jerzego Wróblewskiego, komiks był ucieczką od szarej rzeczywistości lat 80. w Polsce. Rysownik nie bał się też przełamywać konwencji westernu, czego przykładem było wysłanie swojego bohatera… w podróż kosmiczną.

Choć od publikacji przygód polskiego szeryfa w „Świecie Młodych” minęło ponad 30 lat, Binio Bill wciąż jest ważną postacią nie tylko dla fanów komiksu, ale także dla współczesnych twórców tego gatunku. W związku z tym, album wydany przez Kulturę Gniewu, prezentuje inspirowane rysunkowym westernem Wróblewskiego Więcej…

Oryginalny wpis: Szeryf z Rio Klawo. Wielki powrót Binio Billa