Nauka XXI wieku – Wykład Marka Demiańskiego – Przyspieszający wszechświat

24 października 2011 roku, o godz. 16:30, w SDD Wydziału Fizyki UW odbyło się wspólne konwersatorium im.Jerzego Pniewskiego i im. Leopolda Infelda, prof. dr hab. Marek Demiańnski z Instytutu Fizyki Teoretycznej, Wydzialu Fizyki UW wygłosił referat zatytułowany:

Przyspieszający Wszechświat

Streszczenie: Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana trzem astronomom, którzy korzystając z obserwacji supernowych typu Ia wykazali, że obecnie tempo rozszerzania sie Wszechświata zamiast, jak się spodziewano, maleć – rośnie. Przedstawie najważniejsze dane obserwacyjne, które doprowadziły do tego zaskakujacego odkrycia oraz niektóre zaproponowane modele, tak zwanej ciemnej energii i sposoby ich obserwacyjnej weryfikacji. Referat zorganizowany przez Instytut Fizyki Doświadczalnej, Instytut Fizyki Teoretycznej, Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Warszawski. Jacek Baranowski, Jerzy Kijowski, Marek Napiórkowski, Czesław Radzewicz, Grzegorz Wilk.

 

 

Podkast Nauka XXI wieku jest dostępny bezpłatnie i udostępniany na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa (CC-BY). Wszystkie audycje można znaleźć na stronach www.nauka.podkasty.info Audycje finansowane są z darowizn słuchaczy. Jeśli podoba ci się audycja, twoje nawet najmniejsze wsparcie bardzo pomoże w produkcji kolejnych audycji. Możesz to zrobić tutaj.

Oryginalny wpis: Wykład Marka Demiańskiego – Przyspieszający wszechświat