Zmiana po 50tce i 60tce – rozmowa z Hanną Wiatrowską – Odcinek 28

Rozmawiam z moją mamą, która zrobiła ogromną zmianę zawodową po 50tce. Będzie o walce z monotonią, biernością i przejmowaniu sterów nad swoim życiem. Autentyczna historia o poszukiwaniu (i znalezieniu!) własnej drogi, aby wewnętrznie się obudzić i zacząć ŻYĆ na nowo. O odkrywaniu swoich pasji i umiejętności, które często drzemią w nas nieuświadomione.

Istotne wątki tego odcinka :

[0:40] Hanna Wiatrowska jest przewodnikiem województwa podlaskiego i Warszawy, pilotem wycieczek. Z wykształcenia magister chemii, po 50-tce odkryła nowe pokłady swoich sił i pasję, która zmieniła jej życie. To był świadomy wybór podyktowany pragnieniem zmiany.

[03:40] Skąd wzięła się ta determinacja poszukiwania czegoś nowego u Hanny?
„Czułam pustkę energetyczną. Czułam, że życie upływa i nie ma w tym mojego wkładu; że właściwie nie kieruję tym życiem sama. Codzienność mija…każdy dzień jest podobny jeden do drugiego, ale nic się nie dzieje. Nie dawało mi to satysfakcji. (…) Poczułam, że nic nie ma mojego w tym życiu, że niczym się nie interesuję. (…) I postanowiłam to zmienić”

[08:05] Dlaczego bierne uczestnictwo w wyprawach krajoznawczych okazało się niewystarczające i co było impulsem do zostania przewodnikiem? Nie chodziło bynajmniej o uatrakcyjnienie sobie życia, ale powrót do radości i satysfakcji z życia. W efekcie porwanie się z motyką na słońce okazało się konieczne, aby pobudzić się do wewnętrznej aktywności ;) Inaczej nic by się nie zmieniło, poczucie niespełnienia i braku zostałoby.

[13:57] Zdobywanie pewności siebie, odkrywanie siebie na nowo i odkrywanie swoich umiejętności towarzyszyło na początku tej drogi. Jednak była też trema, dużo uczenia się, zmęczenie fizyczne i psychiczne, a czasem chęć porzucenia tej drogi i wątpliwości „czy się nadaję”. Ta droga trwała kilkanaście lat.

[18:05] Po co się tak męczyłaś?
„Teraz z satysfakcją oprowadzam grupy, pobudzam ludzi do myślenia. Lubię, jak mnie pytają. Cieszę się, gdy moją energią pobudzam grupę do aktywności.”

[20:06] W obecnych czasach wiedza i sam intelekt jest niewystarczający. Psychologia i zajęcie się swoimi emocjami okazuje się bardzo potrzebne. Dlatego właśnie doświadczenia rozwojowe i terapeutyczne tak wiele wnoszą w codzienne życie.

[24:01] Co się zmienia, gdy już masz połączenie ze sobą w środku? Co może dać terapia i rozwój osobisty? Opowiadamy jak praca nad emocjami może pomagać w ich odpowiednim rozpoznawaniu oraz poprawie jakości życia i zadowolenia z pracy.

Odcinek trwa 27 minut. Zaiste wart jest wysłuchania! Dlaczego używam słowa „zaiste” – znajdziesz w podcaście;)

Czekam na kilka słów komentarza od Was: co sobie bierzecie z tego odcinka?
https://www.horsesense.pl/podcast28/

Jeśli chcesz być na bieżąco z podcastami i tym, co robię – zapisz się na moje listy: www. horsesense.pl.

Oryginalny wpis: https://www.spreaker.com/user/zwiatremwgrzywie/odcinek-28